Kudret Narının Kansere Faydaları

Üsküdar Üniversitesinde öğrenci olan Hazal Gür isimli bayanın hazırladığı proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler biyoloji ve Genetik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Hazal Gür’ün, “kudret narının kanser hastalığı tedavisinde kullanılmasına” yönelik ararştırmasını içeren projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Davranış Bilimleri ve sağlık sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi akademik alanlardaki araştırmaları ile de başarılara imza atmaya devam ediyor.

Kudret Narı Bitkisi Kanser Tedavisinde Kullanılabilir mi?

Öğrenci Hazal Gür’ün, “kudret narı bitkisinin kanser tedavisinde kullanılmasına” yönelik “Momordica Charantia Ekstraktlarının Kanser Hücre Hatlarında Antikanser Etkisinin Araştırılması ile Hücreiçi Sinyal Yolaklarının İncelenmesi” adlı projesini TÜBİTAK kabul etti..

Çift ana dal öğrencisi olan Hazal Gür, bunun yanı sıra moleküler biyoloji genetik bölümünde de 1.sınıfta öğrenim görmektedir. Proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan’ın desteği sayesinde TÜBİTAK’a müracaat eden Hazal Gür’ün “kudret narı bitkisinin antikanser etkisini incelemek” amacıyla gerçekleştirdiği proje kabul gördü.


-------- Sponsorlu --------

Kudret Narı ve Kanser Hastalığı arasındaki bağlantı

Kudret narının çok eski zamanlarda beri bir takım rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığını belirten Gür, “Fakat Türkiye’de yetişen kudret narının antikanser etkisi daha önce değerlendirilmemiş. Coğrafi ve iklimsel değişiklikler bitkinin içeriğini farklılaştırabiliyor. Yurt dışında yapılan araştırmalarda lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde durulmuş. Biz projemizde bu hücrelerle beraber endometriyal kanser hücreleri, nöroblastoma hücreleri üzerine kudret narının etkisini araştıracağız.” dedi.

Projesinin TÜBİTAK tarafından kabul görmesinden dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getiren Hazal Gür, ilerleyen dönemlerde de bu konularla ilgili çalışmayı istediğini vurgulayarak “Gelecekte çocuk onkolojisi alanında araştırmalar yapmak isterim. Onlara umut olmak ve hastalıklarına çözüm bulmak en büyük hayallerimdendir” dedi.

1 YORUM

  1. Pingback: Üzüm Pekmezinin Kansere Faydası » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir