Üzüm Pekmezinin Kansere Faydası

Bu yazımızda sizlere Üzüm Pekmezinin Kanseri Önlemede Ne kadar etkili olduğu, yeni yapılan araştırma ve tespitlerde kanseri önlemek için üzüm pekmezinin çok faydalı olduğu konuları ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

Her ne kadar kış mevsiminde aklımıza gelse de pekmez eski tarihlerden günümüze kadar uzanan yolculuğunda çok da hak ettiği ilgiyi ve değeri bulamamıştır. Fakat son yıllarda uzman doktorlar tarafından sıklıkla pekmezden bahsedilmesi pekmeze olan alakayı da arttırmış görünüyor. Üzüm, dut ve hurma gibi birçok çeşidi olan pekmezin faydaları da son derece fazladır.

Pekmezin Faydaları Nelerdir

İltihap söktürücü etkisi vardırr.
Öksürüğü keser ve balgam söktürücü özelliği bulunur.
Hem erişkinlerde hem de çocuklarda pamucuk ismi verilen ağız içi yaralarının tedavisinde son derece faydalıdır.

Üzüm Pekmezi Kansere Karşı Etkili

Pekmezin kanseri önleyici etkisi olduğuna dair birçok araştırma sonucu ve yazısı mevcuttur. Bu konu ile ilgili yapılan birçok klinik araştırma pekmezin yoğun beslenme profilin kanseri başlangıç aşamasında engelleyebildiğini ortaya koymaktadır. Pekmezin yüksek kalsiyum içermesi kolon kanserini engelleyebildiği düşünülmektedir. Ayrıca kanser tümörlerine karşı etkili olmaktadır.

Pekmez Harika Bir Antioksidandır: Bir çorba kaşığı pekmez önemli oranlarda antioksidan ve manganez içerir. Manganez DNA ları serbest radikallere karşı korumaktadır. Etkili bir antioksidan olmas sebebiyleı pekmezin kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu açıklanmıştır.


-------- Sponsorlu --------

Pekmez Kalp Sağlığını Korur: Pekmez kalp sağlığını korumak ve kalp krizi, inme ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma ihtimallerini azaltmak için gerekli vitamin ve minerallerin bir çoğunu sağlamaktadır. Pekmez manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve B6 vitamini içerir. Bu besinler, kan pıhtılaşmasını tedavi eder, inme riskini düşürür ve kan basıncını sağlıklı bir oranda tutmaya yardım eder.

Pekmez Kolon Sağlığını Korur: Kalsiyum bakımından çok zengin olan pekmez, kolonu toksinlerden temizler.

Üzüm pekmezinin sağlık bakımından yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

Üzüm pekmezi kan yaparak, kansızlık problemi olanların çok fazla kullandığı besinlerdendir.
Sporcuların sürekli tükettiği enerji verici bir besin kaynağıdır.
Damar sağlığımıza katkıda bulunur, kanı temizleme özelliği sayesinde damarların tıkanmasını önler ve damart sertiliğinin oluşmasına engel olur.

DİKKAT
Çok fazla kaynatılan ya da pişirilen pekmez sağlık bakımından risk taşır, bazı sağlık uzmanları bu tür pekmezlerin kansere yol açtığını belirtmektedir.
Pekmezin kapağı açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir, aksi halde özelliğini yitirebilir.
Aşırı tüketimden kaynaklanan sindirim sistemi hastalıkları, şişkinlik, ishal ve göğüs ağrısına yol açabilir.

Kanser Olmamak İçin Üzüm Pekmezi

Üzüm çekirdeği, kuvvetli bir antioksidandır ve vücudu serbest radikallerden temizler. Serbest radikaller, normal hücrelere saldırabilen, onları harap eden ya da mutasyona uğratan dengesiz oksijen molekülleridir.

Serbest radikal hasarlar, kansere eşlik eden bir çeşit hücre büyümesine neden olabilirler. C vitamini kendi başına kuvvetl bir antioksidandır ama araştırmalar üzüm çekirdeği özü gibi proanthocyanidinlerle birlikte çok daha etkili olabileceğini iddia etmektedir..

1 YORUM

  1. Pingback: Wireless Kablosuz Modemin Bebeklere Zararları » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir