Söğüt Ağacı Hakkında ve Söğüt Kabuğu Faydaları

Söğüt Ağacı Hakkında ve Söğüt Kabuğu Faydaları

Söğüt Ağacı Hakkında

Söğüt ağacı aslında önemli bir şifa deposudur. Örneğin sıklıkla hayatımızın içinde olan aspirin, söğüt ağacının kabuğundan elde edilmiştir. Söğüt ağacının kabuk kısmında, salisilik asit maddesi bol miktarda bulunmaktadır. Bu madde, aspirinin kimyasal maddesi olarak kullanılmaktadır.

Söğüt ağacında; salisilik asit maddesinin yanı sıra tanen ve madeni tuzlar bulunmaktadır. Bu ağacın yaprak ve gövde kısımlarından faydalanılması konusunda yan etki görülmemektedir. Ancak aşırı miktarda kullanılırsa kişide sinirlere zarar verebilmektedir. Bu durumun telafisi ise gül suyu ile sağlanmaktadır.

Söğüt Ağacı Kabuğu

Söğüt ağacının kabuk kısmı çok uzun zamandır; Çin ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede, çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi amaçlı kullanılmaktadır. Bu duruma Hipokrat zamanından yani M.Ö. 400’lü yıllardan bakmak gerekirse; o günlerde romatizma rahatsızlıklarına ve yüksek ateş durumlarına karşı kullanılmıştır. Günümüzde ise söğüt ağacı kabuğu, bel ağrısı tedavisi başta olmak üzere baş ağrısı ve romatizma rahatsızlıklarının giderilmesi açısından yardımcı doğal ürün olarak kullanılmaktadır.

Bu ağacın kabuğu, ağrıların hafifletilmesi ve iltihapların azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yardımcı madde olarak kullanılabilen bu kabuk, aspirine kıyasla ağrılarda daha yavaş etkili olmasının yanı sıra etkisi aspirine kıyasla daha uzun olmaktadır.

Söğüt ağaçlarının her çeşidi aynı oranda salisilik asit içermemesi sebebiyle, özellikle ağrı ve ateş durumlarının tedavi edilmesinde; Avrupa’da yetişmekte olan Beyaz Söğüt türü ve Kuzey Amerika’da yetişmekte olan Crack ve Mor Söğütlerden elde edilmektedir.

Söğüt Ağacı Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Baş Ağrısında


-------- Sponsorlu --------

Eğer baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız bu durumu gidermek adına eczanelerden birçok markanın sunmuş olduğu ilacı temin ederek sorununuzu giderebilirsiniz. Fakat bu ilaçları kullanırken yan etkilerini de hesaba katmanız gerekmektedir. Bu yan etkilerin başında mide ve bağırsak sorunları gelmektedir. Bu tarz ilaçları kullanmak yerine söğüt ağacı kabuğundan yararlanarak doğal yollarla baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

Bel Ağrısında

Söğüt kabuğunun bireyler üzerindeki bir diğer önemli faydası ise bel ağrılarını geçirmesidir. Bu rahatsızlığı gidermede de söğüt kabuğundan faydalanabilirsiniz.

Eklem İltihaplanmasında

Eklem iltihaplanmaları sonucunda ortaya çıkan boyun ve sırt ağrılarının giderilmesinde özel bir yeri bulunmaktadır. Bu konuda yapılan farklı çalışmalarda ise kalça ve diz bölgesi ağrılarının hafifletilmesinde büyük başarı sağlanmıştır.

Yukarıda sayılmakta olan rahatsızlıkların dışında; ateş, grip, adet ağrıları ve kesecik iltihaplanmaları durumlarında da fayda sağlamaktadır.

Söğüt Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır?

***Bu kabukta bulunan bir madde sebebiyle, 16 yaşından küçük olan çocukların kullanması uygun görülmemektedir.

Yetişkinlerde Kullanımı İse;

Kurutulmuş

Kurutulmuş halinden çay yapılarak faydalanılabilmektedir. Çayı hazırlamak için; 250 ml kadar suyun içine, 2 tatlı kaşığı kadar atılması ve kısık ateşte demlenmesi gerekmektedir. Çayınızı ateşten aldıktan sonra yarım saat süreyle dinlendirin sonrasında 3 – 4 fincanı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Toz veya Sıvı Olarak

Bu şekilde kullanımında 60 – 240 mg ölçülerinde kapsülleri, standart salisin alımı olarak kullanılabilir. Daha yüksek doz kullanımı için mutlak doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir