Hamilelikte Saç Boyamanın Zararları

Hamilelerin Saç Boyatması Çok Tehlikeli

Uzmanlar Hamileleri Uyarıyor

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Barış Vurallı, hamilelikte saç bakımı hakkında tavsiyeler vererek “Saç bakımı esnasında kullanılan boya ve kimyasallar gebelik sırasında kaygılara sebep olmaktadır” dedi.

Gebelikte Saç Boyatma

Yeni tasarlanan kimyasal maddelerin gebeliğe olan etkilerinin tam anlamıyla bilinmediğini söyleyen Dr. Vurallı, “Üreticiler saç bakımı ürünlerinde kullanılan formülleri sık sık değiştirmektedirler. Kullanılan kimyasal maddelerin gebelik üzerine olan etkileri yeteri kadar incelenmeden piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden yeni tasarlanan kimyasal maddelerin gebeliğe olan etkileri tam anlamıyla bilinmemektedir.

Saç bakımı sırasında kullanılan kimyasalların aslında oldukça az bir miktarı kafa derisinden emilerek vücuda girmektedir. Az miktarda olması sebebi ile bebekte bir soruna yol açma olasılıki düşüktür. Perma esnasında kullanılanlar kafa derisinde tahrişe neden olabilir yalnız bedenin diğer bir yerinde bir probleme sebep olmaz ve az miktarda absorbe edilir. Aynı durum saçın düzleştirilmesi esnasında kullanılan kimyasalar ile oluşabilir” şeklinde konuştu.


-------- Sponsorlu --------

Hamileler Saç Boyatabilir mi?

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde saçların kalıcı olarak boyatılmasını tavsiye etmediğini belirten Vurallı, “Saç boyalarının oldukça az bir miktarının deri tarafından emilmesi sebebi ile gebelikte kullanılmaları büyük ihtimalle güvenilirdir. Fakat yine de dikkatli olmalı birçok doktorun bilhassa gebeliğin ilk 3 ayında saçların kalıcı olarak boyatılmasını tavsiye etmediğini unutmamalıyız.

Kalıcı saç boyaları kuvvetli bir kimyasal buhar oluşturan amonyak içrmektedir. İşlem esnasında boya kokusunun solunması gelişmekte olan bebeğe boyanın ciltten emilimine oranla daha çok zarar verebilir. Bu yüzden amonyak içren boyaların kullanılması tavsiye edilmez. Yine saç düzleştirilmesi esnasında bazı zararlı kimyasallar solunum yolu ile vücuda girebilir. Yarı-kalıcı boyalar ya da röfle işlemi hamile kadınlar için daha güvenilir kabul edilmektedir. Röfle sırasında boya alimünyum folyo ile sarılmakta cilde teması engellenmektedir. Gebelikte diğer güvenilir bir teknikde saçların bitkisel kökenli olan kına ile boyanmasıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir