İbrahim Saraçoğlu - Saç için Isırgan Otu Kürü

Saç için Isırgan Otu Kürü

Prof. Dr. Saraçoğlu’ndan Daha Sağlıklı ve Doğal Saçlar için Isırgan Otu Kürü Tarifi

Isırgan Otunun Saça Faydaları Nelerdir?

Kuru ya da taze şekliyle ısırgan otunu kullanarak; saçlarınızın daha parlak, daha kepeksiz ve daha az yağlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, ısırgan otundan faydalanma aşamasında kuru ve taze haldeki ısırgan otlarını birbirine karıştırarak kullanmamanız gerekiyor.

Taze Isırgan Otu Tüketimine Dikkat Etmesi Gereken Kişiler

Taze ısırgan otu kullanımı konusunda; trombozitleri yüksek olan hastaların kesinlikle uzak durması önerilmektedir. Ayrıca kanı sulandıran ilaçları kullanan kişilerin, taze ısırgan otu ile hazırlanmış olan yemekleri tüketmemeleri gerekmektedir. Bunlara ek olarak, beyin embolisi yani beyin kılcal damarlarında kanın pıhtılaşarak bu damarları tıkaması sorunu yaşamış olan kişilerin veya bu riski taşıyan kişilerin, taze ısırgan otu ile hazırlanmış olan çay ve çorbalardan kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Taze ve Kurutulmuş Isırgan Otu Arasındaki Fark Nedir?

Taze haldeki ısırgan otu, özellikle kanama durumlarında kanı durdurucu etkiye sahiptir. Çünkü ısırgan otunun yapraklarında yüksek oranda K vitamini bulunmaktadır.

Kurutulmuş ısırgan otunun içinde ise K vitamini bulunmamaktadır. Bu yüzden kurutulmuş ısırgan otunu çay yaparak tüketirseniz, kanınızın sulanmasına yardımcı olursunuz.


-------- Sponsorlu --------

Isırgan Otu Kürünün Hazırlanışı ve Uygulanışı

Isırgan otu kürünün daha iyi tesir edebilmesi için saçınızın temiz olması gerekmektedir. Eğer saçınızın temiz olmadığını düşünüyorsanız öncelikle saçınızı şampuanla güzelce yıkamanızı öneririz. Sonrasında bir tutam kadar taze veya kuru olan ısırgan otunu, 750 ml kadar suda kaynatınız. Kaynama başladıktan sonra ocağın altını kısarak 4 dakika daha haşlamaya devam ediniz. Süre tamamlandıktan sonra soğuması için bir kenara alınız. Soğuduktan sonra süzerek, ısırgan otu kürü ile saçlarınızı yıkayıp yarım saat kadar bekleyiniz. Ardından yalnızca bol suyla saçlarınızı durulayarak işleminizi tamamlayınız.

Isırgan otlu şampuan kullanımı: Vermiş olduğumuz kürü hazırlamak istemeyenler ısırgan otunun saça faydalarından yararlanmak için doğal ısırgan otlu şampuanlar da satılmaktadır. Bunları da öneriyoruz. Ancak bu konuda seçici davranmanız gerekir. Çünkü bir çok firma ısırgan otu şampuanı üretirken bunu doğal yollarla yapmıyor. Alırken şampuanların veya ürünlerin doğallığına ve içindekilere göz atmakta fayda var.

Saç Sorunu Yaşayan Kişilere İbrahim Saraçoğlu’nun Önerileri

Hayvansal ve bitkisel kaynaklı olan katı yağlardan uzak durmalısınız.

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, lavanta küründen faydalanabilirsiniz.

Saç dökülmesi ve kepeklenme sorunlarına karşı zeytinyağı katkılı olan doğal yeşil sabunları kullanmanız, oldukça etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir