Marul Yiyerek Sigarayı Bırakma

Marul ile Sigarayı Bırakmak

Marulun içindeki aminoasitlerin sigarayı bırakmada çok etkili olduğu iddia edildi.

Avustralyalı bilim adamları, genelde sebzelerde bulunan aminoasitlerin, sigara tiryakilerinin alışkanlıklarının bırakmasını sağladığını açıkladı.

Brezilyalı ve Avustralyalı araştırmacılar ağır biçimde sigara tiryakisi olan kişiler üzerinde, N-acetylcysteine veya NAC adlarıyla bilinen maddeyi kullanarak incelemeler yaptı. 34 tiryaki üzerinde yapılan denemelerde etkin sonuçlar elde edildi.

Marul Sigarayı Bıraktırıyor

Victoria Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael Berk, bu maddelerin salataların ana malzemesi olan marulda ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğunun altını çizerek, “N-acetylcysteine ve NAC tabletleri sigarayı bırakmak için kullanılan ilaçlardan daha iyi oldu.

Fakat bu araştırmaları şimdilik ufak çaplı bir grupta yaptığımız için şimdilik net sonuç ilan edemiyoruz. Bu yüzden daha fazla insan üzerinde deneme yaparak sonuçları netleştireceğiz.” dedi.

Araştırmacılar N-acetylcysteine maddesinin marul bitkisinde mevcut olduğunu, yalnız kendilerinin bu maddeyi marulda olmasından çok daha yoğun bir doz şekline getirerek kullandıklarını açıkladı.


-------- Sponsorlu --------

Prof. Berk bunun dışında, kısaca NAC olarak bilinen maddenin halen, öksürük şuruplarında ve boya verilerek böbrek röntgeni çekilen kişilere verilen ilaçlarda kullanıldığını ve yan etkisinin olmadığını açıkladı. NAC bunun dışında kokain ve esrar bitkisi kullanan uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Uzmanlar son günlerde büyük bir tehlike olarak meydana çıkan sentetik uyuşturuculara karşı da aynı maddenin kullanılabilmesi için araştırmalar yapıyor.

NAC MADDESİ

Sentetik uyuşturucu tedavisi için kullanılacak ilaçların çok kısıtlı olduğunu da belirten Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Rebecca McKetin, “Kimyasal kökenli olan metamfetamin veya bilinen ismiyle ICE uyuşturucusuna karşı kullanılabilecek oldukça az ilaç var. NAC maddesi çeşitli uyuşturucu bağımlılıklarında, uyuşturucuya karşı duyulan açlığa engel olabiliyor. Buna göre ICE uyuşturucusuna karşı da işe yarayacaktır.

NAC maddesi bunun dışında beyni ICE uyuşturucusunun zehirleyici etkisine karşı da koruyabiliyor. Bu yolla ICE kullanıcılarında görülen halüsinasyon, paranoya ve saldırganlık gibi durumlara da engel olabileceğini de ümit ediyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir