Aşı ile Kanser – Tümör Tedavisi

Gazi, Fatih ve Ankara Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamları, kansere yol açan tümörlerin genetik ve biyolojik yapısını incelemeye aldı.

Proje kapsamında geliştirilmesi amaçlanan aşıyla, tümör tedavisinin cerrahi prosedür gerektirmeden yapılması hedefleniyor. Çalışmayı açıklayan Ankara Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Profesör Doktor Hasan Çağlar Uğur, “Son dönemlerde bilhassa 40-50 yaş aralığındaki kişilerde beyin tümörü vakalarına daha çok rastlanmaktadır. Buna yönelik moleküler tedaviler geliştirme araştırma ve çalışmalarına başladık ve tümör aşısı için kolları sıvadık. Projeyi 3 sene içerisinde bitirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

10 seneyi aşkın bir süredir tümörün yapısını ve davranışını daha iyi kavramak için hücresel bazlı çalışmalar yaptıklarını kaydeden Uğur, “Edindiğimiz tecrübelerle kendi tümör doku bankamızı oluşturduk.


-------- Sponsorlu --------

Hastalarımızdan tümör dokusu ve normal dokular elde ederek ‘Kişisel tedaviler geliştirebilir miyiz?’ sorusunu sorarak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kanser bir hücre hastalığıdır. Tek bir hücreden kaynaklanır ve kontrolsüz yayılarak hücre grupları oluşturur. Buradaki amaç, hastalığı başlatan o tek hücre ile ilgili özellikleri ortaya koyup ona göre aşı geliştirmek. Mantık, kızamık ya da grip aşısından çok farklı değil” diye konuştu.

Aşıyla Beyin Tümörü Tedavisi

Tümörde bir hedef belirledikten sonra o hedefe saldırarak tümörü yok etmeye çalışacaklarını aktaran Prof. Dr. Uğur şu şekilde devam etti: “İlk etapta farelerde tümör oluşturup, geliştirdiğimiz aşıları bunlar üstünde deneyeceğiz. Ardından insanlar üzerinde faz aşamalarına geçeceğiz. Bir gün belki de cerrahi müdahaleye hiç ihtiyaç duymadan beyin tümörlerini aşı yaparak tedavi edebileceğiz.”

2 YORUM

  1. Pingback: Kudret Narının Kansere Faydaları » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Kanser Haftası ile ilgili yazı » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir