Titanyumdan Üretilen İmplantlar Doğal Dişlere Alternatif

Doku dostu bir materyal olan titanyumdan üretilen implantın, günümüzde doğal dişlere en iyi alternatif olduğu ifade edildi.

Bilgi Doktoru – Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Aslan, son yıllarda çok tartışılan implant ile ilgili “doğruları” ve “yanlış bilinenleri” anlattı. Dr. Aslan, toplum arasında çakma diş, gömme diş ya da vidalı diş şeklinde de bilinen implantın, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini yeniden sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen vidaya benzer şekle sahip yapay diş kökü olduğunu dile getirdi.

İyi Çiğneme ve Konuşma Fonksiyonu

Diş implantlarının günümüze kadar hem materyal hem de yöntem özellikleri devamlı geliştirilerek doğal dişlere en iyi alternatif tedavi biçimi olduğunu söyleyen Dr. Aslan, “İmplantın geleneksel köprü ve protezlere göre en önemli üstünlüğü, diğer dişlere zarar vermeden ve onlardan destek almadan çene kemiğine yerleştirilebilmeleri ile daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlaması ve ağız ve yüzünüze de doğal bir görünüm sağlamasıdır.” dedi.

Kimler İmplant Tedavisi Yaptırabilir?

Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Aslan, implantta uzun süreli başarı, kişinin genel sağlık durumu, çene kemiği ve dişetinin yeterli ve sağlıklı olması ve düzenli ağız bakımı gibi şahsa bağlı etkenler ile alakalı olduğunu kaydederek “Bunun haricinde doğru tedavi planlaması, doktorunn yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması, kaliteli ve yeterli bir ekipman ve implant markası ile çalışma gibi doktoru ilgilendiren etkenlere de bağlıdır. Doğru planlama, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantları, hasta ve doktor bakımından oldukça etkin sonuçlar verebilen bir tedavi biçimidir.”şeklinde konuştu.

Sigara İçenler Yaptırabilir mi?

Ciddi bir hastalığı ya da rahatsızlığı olmayan kişilere implant tedavisi yapılabileceğini aktaran Dr. Aslan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:


-------- Sponsorlu --------

“Bununla beraber ağız hijyeni iyi olmayan ve düzenli fırçalama yapmayacak/yapamayacak, fazla sigara tüketen kişilerde de implant tedavisi uygun bir tedavi yöntemi değildir. Başka bir önemli husus ise kişinin sert ve yumuşak dokuların yeterli miktarda ve kalitede olmasıdır. Yani kemik miktarı çok yetersiz kişiler de implant tedavisi için uygun değildir.”

Avantajları Nelerdir?

Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Aslan, İmplant tedavisinin avantajlarını, “Tamamen sabit ve ağızda-damakta uzantısı olmayan bir protez, ağızda mevcut diğer dişlere zarar vermeden ve onlardan destek almadan protez yapabilme imkanı, daha iyi konuşma ve çiğneme imkanı, en etkin ve uzun ömürlü protez biçimi, her şeyi yiyebilmeye bağlı şeklinde daha sağlıklı ve dengeli beslenme, genel olarak yaşlılıkla eşleştirilen dinamik protez ihtiyacını ortadan kaldırarak özgüvenin geri kazanılması ile daha tatminkar bir sonuç” olarak açıkladı.

Başarı Oranı Nasıl?

İmplantın her yaşta uygulanabildiğini belirten Dr. Muzaffer Aslan, “Uzun süreli takip çalışmalarında implantların ortalama % 95’inin 10 sene boyunca sağlıklı ve işlevsel olarak kaldıkları belirlenmiştir. Bu başarı oranı güncel diğer protez tekniklerinin hepsinden daha yüksektir. İmplantların ağızda 30 sene kadar problemsiz kaldığı görülmüştür. Ancak fazla sigara içen ve aşırı alkol kullanan hastalarda implantların başarısı olumsuz etkilenmektedir.“ şeklinde konuştu.

Ağız Hijyeni Çok Önemli

Dr. Aslan, İmplantların yerleştirilmesinin ardından en önemli konu ile ilgili ise şunları söyledi:

“Ağız hijyeninin sağlanması ve korunması oldukça önemlidir. İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğu bilinmelidir. İmplantların temizlikleri oldukça kolaydır; fakat bu iş için yeterli zamanın ayrılması gerekiyor. “ diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir