Günde Kaç Saat Müzik Dinlenebilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her gün 1 saatten çok müzik dinlemenin zararlı olabileceği konusu ile ilgili açıklama ve uyarılarda bulundu.

Günde 1 Saatten Fazla Müzik Dinlemek Zararlı

Dünya Sağlık Örgütü, 1 milyarı aşkın kişinin (özellikle gençler) uzun sürelerle yüksek sesle müzik dinlediği için işitme rahatsızlıkları yaşama riski ile karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Örgütün istatistik ve verilerine göre, yaşları 12-35 arasında olan 43 milyon kişide işitme kaybı görülüyor ve işitme kaybından şikayet edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Zengin ve orta gelir düzeylerine sahip ülkelerde bu yaş grubundakilerin yarısının şahsi müzik cihazlarıyla zararlı olabilecek kadar fazla ilgilendiğini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü, kulüp ve barlarda zararlı olabilecek seviyede yüksek sesli müziğe maruz kalanların oranını da % 40 olarak açıklıyor.


-------- Sponsorlu --------

Aşırı Gürültülü Müzik Dinlemenin Zararları

Dünya Sağlık Örgütü görevlilerinden Doktor Etyen Krug, her gün 1 saat müzik dinlemenin yeterli olduğunu, müziğin sesi çok açıksa, bunun bile fazla olabileceğini dile getirdi..

Dr. Krug “Yapmaya çalıştığımız şey üzerinde yeteri kadar konuşulmayan bir hususta farkındalık yaratmak. Çok zarar verme olasılığı olan bu durum aslında basitçe önlenebilir” diyor.

Örgüt, kulaklarını güvenliğini sağlamak isteyenlere, gürültülü yerlerde dışarıdaki sesi engel olan kulaklıklar takmalarını tavsiye ediyor. Böylece müziğin de daha iyi duyulabileceği açıklıyor.

Ayrıca gürültülü ortamlarda bazı zamanlar “sakin yerlere çıkıp dinleme arası verilebilir” ve müzikli mekanlarda hoparlörlerlere uzak durulmasını da öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir