Sahte Şampuan Nasıl Anlaşılır, Zararları Nelerdir?

Şampuanların üretildiği yerlere ve üretim şartlarına değinen Saç sağlığı uzmanı Talat Sam, sahte şampuanların mantara, saç dökülmelerine ve pek çok deri hastalıklarına yol açtığını hatırlattı.

Bilgi Doktoru – Saç sağlığı uzmanı Talat Sam, sahte şampuanlarla ilgili uyarı yaparak, bunların önemli sağlık problemlerine neden olduğunu dile getirdi. Sam, piyasada ne olduğu belirli olmayan ürünlerin satıldığını, tüketicilerin bunlara karşı çok dikkatli ve bilinçli olması gerektiğini vurguladı.

Kozmetik ürünlerini oluşturan bileşenlerin, ürünlerin içeriğinin ve bulunuyorsa onay belgelerinin incelenmesi gerektiğini söyleyen Sam, “Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz yılın ilk 6 aylık döneminde piyasadaki 6 bin 70 kozmetik ürünü inceledi. Güvensiz çıkan 5 bin 381 ürünün 5 bin 375 tanesi sahte ve kaçak olduğu belirlendi. Bu istatistikler bile sahte şampuan ve kozmetik ürünlerin ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor” dedi.

Hem cebinize zarar, hem de sağlığınıza…

Sağlık Bakanlığının denetlemelerine rağmen piyasada hala sahte ve kaçak ürünlerin satılabildiğini söyleyen Sam, “Bir dönem piyasada arılarla hiç tanışmamış ballar bulunuyordu. Şuanda ise ne yazık ki sağlıklı üretim ve dolum tesisi, gerekli belge ve onay sertifikaları ile tanışmamış şampuanlar bulunuyor” ifadesini kullandı.


-------- Sponsorlu --------

“Mantar Yapan, Saç Döken Sahte Kalitesiz Şampuanlar…”

Peki bu sahte şampuanların saça zararları nelerdir? Ne gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliriz? Taklit, kalitesiz ve sahte şampuanlara karşı halkımızı uyaran Sam, “Bu şampuanlar saç derisinde mantara, saç dökülmesine ve bazı saç derisi hastalıklarına neden oluyor. Ucuz, dandik şampuanları satın alarak bu tür olumsuzluklara maruz kalanlar, daha sonra yüklü paralar ödeyerek hem sağlık hizmeti, hem de saçlarını tekrar eski haline getirebilecek hizmetler satın alıyor.” diye konuştu.

Sahte Şampuan Nasıl Anlaşılır?

Hem paramızdan hem de sağlığımızdan olmamak için nerede, hangi koşullarda üretildiği belli olan, fiyatı piyasa ortalamasının altında olmayan, marka üretici bilgileri bilinen ürünler tercih edilerek kullanılmalı. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak şampuanların sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bilgi Doktoru olarak tavsiyemiz şudur ki; daha çok aktarlarda satılan %100 doğal bitkisel şampuanları tercih edin. (Örnek olarak yanlış hatırlamıyorsam Fiyto Markalı Sarımsak Özlü Şampuan bir çok uzman tarafından öneriliyor) Marketlerde veya benzeri yerlerde satılan şampuanların içerisinde mutlaka kimyasal maddeler bulunur. Bu yüzden bilinen yerlerden ve bitkisel şampuanları tercih edin.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir