stres azaltıcı besinler

Stres Azaltıcı Besinler

Çağın en büyük sorunlarından biri olan Stresi azalmak için hangi besinleri tüketmeliyiz? Neler Yemeliyiz..? İşte Bilgi Doktoru okurlarımız için seçtiğimiz stresi azaltan besinler…

Stres Azaltıcı 7 Besin Kaynağı

Süt: Süt stresli ve kaygılı ruh halini tersine çevirebilmektedir. Bir bardak ılık süt içmek sizi daha sakin yapacaktır. Bunun nedeni sütün içerisinde bulunan kalsiyumdur.

Yağlı balık: içeriğinde omega-3 bulunan ton balığı, soman ve diğer yağlı balıklar stresi azaltmaktadır. Omega-3 alan insanlarda stresin %20 oranında azaldığı belirlenmiştir.

Yulaf unu: karbonhidratlar beyinde serotonin hormonu salgılanması ile ruh halinde iyileşme görülür. Kahvaltıda bir kase ılık yulaf unu yemek sizi gün boyunca stresten uzak tutacaktır.

Çay: Yeşil ve siyah çay gevşemenize, sakinleşmenize yardımcı olur. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre çay içenlerin daha az stresli oldukları gözlemlenmiştir. Yeşil çay, uykunuzu getirir ve endişeyi azaltmakta etkilidir.


-------- Sponsorlu --------

Narenciye: 2002 yılında Almanya’da yapılan araştırmada C vitamini alan kişilerin stresli durumlardan daha az etkilendikleri gözlemlenmiştir. Stresli olduğunuz durumlarda C vitamini içeren bir yiyecek yiyecek daha az etkilenebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler: yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde bulunan magnezyum sinirlerinizin yatışmasında yardımcı olur.

Bitter Çikolata: düzenli olarak bitter çikolata tüketenlerin stres hormonu seviyesi daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Bu besinler sizleri etkili şekilde rahatlatacaktır. Stresten uzak durmak için beslenmenizden başlayabiliriz. Beslenme haricinde yapacak daha pek çok uygulama mevcut. Stres sizi hasta eder. Lütfen her ne olursa olsun, önünüzde ne tür engeller sorunlar olursa olsun asla stres içerisine düşmeyiniz. Stresten uzak durunuz. Daha sağlıklı uzun ömürlü bir yaşam sizi bekleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir