Mutluluk Hormonu Salgılayan Besinler

Mutluluk Hormonu için Ne Yemeliyiz

Avokado, istiridye, somon balığı ve Muz gibi besinler tüketildiğinde vücutta endorfin salgılayarak, seratonin yani mutluluk verici hormonun üretimine yardımcı oluyor.

Beslenme Danışmanı ve Estetik Medikal Hekimi Dr. Gönül Ateşsaçan, gün içinde tüketilen besinler sayesinde mutlu olmamızı ve ruh halimizi iyileştirebileceğimizi açıkladı. İnsanların bazen ne yaparlarsa yapsınlar kendilerini mutsuz hissettiklerini dile getiren Dr. Ateşsaçan, araştırmalara göre bir takım besin maddelerinin bizi aşka hazırladığını, depresyonu iyileştirdiğini aktardı.

İnsanı Mutlu Eden Yiyecekler

Dr. Ateşsaçan, “Besinlerin bazılar savaşa hazırlar ve bazıları ise mutlu hissettirir. Muz yemek sizi mutlu yapar. Potasyum oranı fazladır. Triptofan ise toplum arasında ‘mutluluk hormonu’ şeklinde bilinen bir serotondir.


-------- Sponsorlu --------

Sinirleri gevşeten vitaminler B vitamini ile folik asittir. Omega 3 vitaminini rahatlatma ve gevşetme etkisi vardır. Bilhassa somon balığı ile ton balığı gibi soğuk deniz balıkları tükettiğinizde daha fazla omega 3 sağlamış olacaksınız.

Karides ile ıstakoz gibi kabuklu deniz canlıları da bol miktarda B vitamini, magnezyum ve çinko gibi minerallerle serotonin üretimini destekler ve libido artışını sağlar.

Ginseng, kereviz, istiridye, avokado hormonlarını dengeye sokar ve libidoyu artırır.

Yaban mersini, antep fıstığı, istiridye, ananas ve avokado ve fıstık gibi yiyecekler de mutlu yapar. Çikolata da depresyonun bazı semptomlarını giderebiliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir