En Sağlıklı Bahar Sebzeleri

Bahar mevsiminin en yararlı sebzeleri

Kış mevsimini yavaş yavaş geride bıraktığımız şu günlerde, ilkbahar kendini yağmurlarla beraber göstermeye başladı. Sıcaklıkların artması ile beraber manavlarda, pazarlarda farklı sebze ve meyvelerle karşılaşmaya başladık. Peki bu bahar aylarında hangi sebzeleri daha çok tüketmemiz gerekir?

Beslenme Uzmanları şifa kokan bahar sebzelerine dikkat çekiyor;

Şifa kaynağı kırmızı PANCAR

Karbonhidrat içeriği yüksek olması sebebiyle bilhassa kilo sorunu ve şeker sorunu olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir sebzedir. Bunun yanısıra tam da bir şifa kaynağıdır. Tüm renkli sebze ve meyveler de olduğu gibi antioksidant içeriği yüksek anti-kansorejen bir besindir. Ayrıca demir içeriği yüksek olmasından bilhassa kadınlarda sık sık görünen demir eksikliği sorununa karşı da tüketilmesi gereken bir besindir.
Lif oranı yüksek olması sebebiyle sindirim sistemi hastalıklarına hazmı kolaylaştırır ve bağırsakları çalıştırır.

Spordan Önce PANCAR Suyu

Bilhassa spor öncesi tüketilen pancar suyu, kişinin dayanıklılığını ve toleransını arttırır. Çevresel streslere karşı vücudumuzun bağışıklığını güçlendirir. Vücuda dinçlik ve zindelik kaznadırır. Kanda ve karaciğerde biriken toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak vücuda detoks etkisi verir.

Mineral Deposu PIRASA

100 gram pırasada 83 gram su, 1,5 gram protein, 14 gram karbonhidrat ve eşit miktarda yağ bulunur. Vitamin ve mineral açısından zengin bir sebzedir. Vit A, Vit B6, folik asit, VitC, Vit K, demir ve magnezyum içermektedir.

Kansere karşı PIRASA

Kanserli hücrelerin büyümesini önler. İçerisinde bulunan flavanoidler sayesinde serbest radikallere karşı bedenin savunma mekanizmasını güçlendirir.
Araştırmalar, sarımsak, soğan ve pırasanın kan basıncını düşürücü etkisi olduğunu göstermiştir. Kilo verme diyetlerinde en fazla tercih edilen sebzelerden bir tanesidir.


-------- Sponsorlu --------

Kalorisi düşük, lif içeriği yüksek olması sebebiyle uzun süre tokluk hissi sağlar. Sindirim siteminin düzenli şekiilde çalışmasına yardım eder. İçeriğinde buluna folik asit sayesinde hamilelikte yaşanması mümkün olan erken doğum ve düşük ihtimaline karşı koruyucu etki gösterir. Güçlü bir antioksidan olması sebebiyle yaşlanma karşıtı etki gösterir.

Karaciğer için ENGİNAR

Yumru biçiminde , kalın yaprakları olan vitamin ve mineral kaynağı bir sebzedir. Bilhassa bahar aylarında fazlaca kullanılır. Karaciğerde biriken toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Karaciğer sorunlarında iyileşme süresini hızlandırır. İçeriğinde kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor gibi gerekli ve önemli mineralleri barındırır. Kan şekerini dengeleyerek bağırsakları çalıştırır, zihinsel ve bedensel yorgunluğa iyi gelmektedir.

Taş ve kum dökmeye karşı BAKLA

Kuru baklaların taze baklaya göre daha besleyici olduğu belirtiliyor. B1, B2, B6 ve K vitaminin haricinde magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir içermektedir. Lif oranı yüksektir. Belirli miktar protein ihtiyacını karşılamak için et yemeyen kişilerin yarar görebileceği bir besindir.

Bağırsak parazitlerini düşürür ve idrar yollarını temizlemede rol alır. Kanın pıhtılaşmasını engeller. Kadınlarda regl öncesi tüketildiğinde, adetin kolay gelmesine yardım eder. Bakla, böbreklerden taş ile kum dökmek için tüketilebilir.

Kolesterol için BEZELYE

İyi bir folik asit ve K vitamini deposudur. Demir, manganez, bakır, çinko ve kalsiyum vitaminlerini içerir. Kemik yapısının korunmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini çalıştırır, prebiyotik etkisi bulunur.

Çocuklar için besleyici ve en uygun besin türüdür. Enerji verir, özünde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Bezelye yemeğine ilave edilen havuç, patates ve soğanda hem lezzetini hem de şifasını artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir