Tavşancıl Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Tavşancıl Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şifa dolu ancak bir o kadar da tehlikeli bir bitki olan TAVŞANCIL OTU nasıl kullanılmalı? Tavşancıl otunun faydaları ve zararları nelerdir? Hepsi yazımızın devamında…

Vücudumuz için önemli bir şifa deposu olan Tavşancıl Otunun dikkatli kullanılması lazım… İngiltere’de 5 çocuk tavşancıl otu ile temas ettikten sonra vücutlarında kötü yaralar meydana geldi. Uzmanlar, uzun yıllardan beri pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen fakat yanlış kullanımı sonucunda ciddi problemlere sebep olan tavşancıl otu hakkında bilgiler verdi.

Tavşancıl Otu Nedir?Önemli bir şifa deposu olan tavşancıl otu, maydanozgiller familyasının bir üyesidir. En çok bilinen diğer 2 ismi; Öğrek Otu ve Kamşam’dır. Boyu 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Otsu bir bitki olan tavşancıl otunun oldukça keskin bir kokusu vardır. Gövde kısmı yuvarlak ve olukludur. Yaprakları bitkinin dip kısmında yer almakta olup parçalıdır.

Tavşancıl otu çiçekleri, Mayıs ve Haziran ayları arasında açmaktadır. Görünüş itibariyle bir şemsiyeyi andırmakta olup beyaz renktedir. Nemli olan ortamları seven bir bitkidir. Oldukça şifalı olmasının yanı sıra uzmanlar, kullanımı konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Çünkü bu bitki çok faydalı olmasının yanında birtakım zararları da içermektedir. Uzmanlar, bu bitkinin bilinçli bir şekilde kullanılması konusunda sürekli uyarılar yapmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Nasıl, Nerede Yetişir? Tavşancıl otu ülkemizde, Rize ili civarında turşusu yapılarak ve çiğ olarak tüketilmektedir. Bu ot tabiatta, kendi halinde yetişmektedir.

Tavşancıl Otu Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Tavşancıl otu daha çok sindirim sisteminin düzenlenmesi ve kuvvetlendirilmesi konularında yararlı olmaktadır.

Vücudun bağışıklık siteminin kuvvetlenmesine yardımcı olarak hastalıklara karşı daha dayanıklı olmamızı sağlar.

Kan basıncının yüksek olması sebebiyle yaşanan sorunları, minimum seviyeye düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Bayanlarda adet dönemini düzenlemeye yardımcıdır.

Tavşancıl otunun yukarıda sayılmakta olduğu gibi birçok yararı bulunmaktadır. Fakat uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde tüketilmesi konusunda uyarılar yapılmaktadır.

Tavşancıl otu ile ilgili uyarı: Uzmanların bu bitki hakkında kontrollü kullanım hususunda uyarılarda bulunma sebebi; bitkinin kök kısmında; %0,8 – 1,2 oranında Furokumarinler bulunmasıdır.

Bunlardan en önemlileri; Sphandin, Xanthotoxin, Angelicin, Pimpinellin ve Izopimpinellin’dir. Bunlara ek olarak çok az miktarda eter yağı içermektedir.  Bitki kökünde bulunan bazı zararlı maddelerin cilt ile temas etmesi sonucunda bazı tepkimelerin ortaya çıkması olasıdır. Bu sebeple tavşancıl otundan zarar değil yarar görmek için, uzmanların tavsiye ettikleri şekilde kullanmaya özen göstermek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir