Dulavrat Otu Faydaları, Dul Avrat Çayı ve Yağı

Dulavrat Otu Faydaları, Dul Avrat Çayı ve Yağı

Kanı temizlemesi ve saç dökülmesini önlemesi ile popüler olan Dulavrat Otu Bitkisi ne işe yarar, bitkinin yağının, çayının faydaları ve kullanımı hakkında tüm merak edilenler makalemizde…

Dulavrat Otu Nedir? Soğuk hava ve diğer olumsuz hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı bir bitki olan dulavrat otunun diğer isimleri; Pıtrak, Dulkarıgömleği, Arctium lappa – Lappa officinalis, Hanımyaması ve Compositae’dir.

Nerede yetişir, nereden bulurum? Genellikle yol kenarlarında rastlanılan bu bitkinin boyu 30-60 cm civarındadır. Çok yıllık ve dayanıklı otsu bir bitkidir. Gövdesi dallara ayrılmakta olup yaprakları oldukça iridir. Çiçekleri yaz aylarında parlak mor veya parlak kırmızı renklerde açmaktadır. Yapraklarının alt kısmında ince tüyler vardır. Çiçeğin yakınında bulunan yaprakları daha küçüktür.

İsmi çok fazla yaygın olmayan bu bitkinin yüksek oranda lif, kalsiyum, amino asitler ve potasyum içermesi sebebiyle; çok eski zamanlardan beridir farklı kültürden ve halktan olan kişilerin kullanmış oldukları bir bitki türüdür. Alternatif tıp alanında çok geniş bir kültür alanınca kullanıma sahiptir. Halk tarafından vücutta bulunan kanı; bakteri ve virüslerden temizlediğine inanılmaktadır.

Dulavrat Otu Neye İyi Gelir, Dul Avrat Kökünün Faydaları:

Dulavrat otunun en önemli ve en yaygın bilinen özelliği, kanı temizlemesidir.

Etkili bir idrar söktürücüdür.

Bedeni güçlendirici bir tonik olduğu düşünülmektedir. Çünkü terleme sağlamaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Gut hastalığına karşı olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.

Vücuttaki sindirim ve safra salgılarını tetikleyerek, vücutta sindirimin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Saç dökülmesini önler.

Kansere karşı koruyucudur.

Hiv virüsüne karşı korur.

Dulavrat Bitkisinin Yapraklarının Faydaları Nelerdir?

Yağlı yapıdaki ve akne olan ciltlerin normalleşmesine yardımcı etkisi vardır.

Saçlardaki kepek oluşumunun önünü keser.

Deri üzerinde bulunmakta olan yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkisi vardır. Özellikle egzama ve sedef rahatsızlıklarının iyileşme sürecinde kullanılmaktadır.

Dulavrat Otu Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir? Dul Avrat Yağı Nasıl Kullanılır?

Dulavrat otu yağı, saç diplerine uygulandığı zaman saçların gürleşmesini sağlamaktadır. Yağ yanıklarında, pamuğa sürüldükten sonra yanık olan kısma, yumuşak hareketlerle sürülmesi faydalı olmaktadır.

Bu bitkinin yağını elde etmek için; 2 avuç kadar dulavrat otu kökünü ince kıymalısınız. Bir kavanoza aktardıktan sonra üzerine sızma zeytinyağı ekleyin ve kapalı vaziyette 6 hafta boyunca güneş gören bir yerde bekletin. Süre dolduktan sonra karışımı kaynar suda pişirmeniz ve tülbentten süzmeniz gerekmektedir.

Dulavrat Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kullanım için standart bir dozaj oranı belirlenmemiştir. Fakat çay olarak kullanılacaksa 2,5 gram dul avrat otu kökünü 150 ml kaynar suya atarak demleyebilirsiniz. Bu şekilde hazırlayacağınız dul avrat çayını günde 1-2 defa içmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir