Kanser Haftası ile ilgili yazı

Nisan ayının ilk haftası (1 – 7 Nisan) Ülkemizde Kanser Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu kutlamalarda özellikle kansere karşı alınacak önlemler ve bilinçlendirme amaçlı çalışmalara ağırlık verilmektedir. Bu yazımızda Bilgi Doktoru okurlarımıza Kanser Haftasıyla ilgili bilgilendirme yapacağız…

Kanser bir hücre hastalığıdır. Hücre, canlıların yapı taşıdır. Yapıları ve fonksiyonları birbirine benzeyen hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular birleşerek organları ve sistemleri oluştururlar.

Hücrenin temel özelliği bölünüp çoğalmasıdır. Bölünüp çoğalan hücreler vücuttan atılırlar.

Kanser, hücrenin olağandışı bölünüp çoğalması sonucu oluşur. Kanserli hastalarda hücre, canlının zararına çoğalmaktadır. Organların fonksiyonlarını yapmalarını önler.

Halk sağlığı bakımından kanserin önemi; hastalığın öldürücü olması ve fazlaca görülmesidir. Bu açıdan bakarsak kanser hastalığı dünyanın en önemli sağlık problemidir.
Kanserle mücadele edebilmek, zararlarını azaltabilmek için halka hastalığın önemini ve kanserle savaş yollarını insanlara aktarmak, öğretmek gerekmektedir.

Tıp dünyasının gelişmesi, insanların eskiye göre daha bilinçli yardım talepleri, birçok insanı kanserden kurtarıyor. Gün geçtikçe, kanserden kurtulanların sayısı daha da çoğalacaktır.

Kanser konusu ile ilgili hastaya yardımcı olmak, hastalık ile ilgili araştırmaları desteklemek, hekimlerin eğitimine yardımcı olmak için 1947 yılında Ankara’da Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu isimli ile bir dernek kuruldu. Dernek kuruluşundan bu yana vatandaşları kanserin erken tanımı ve iyileştirme hususlarında uyarıyor. Kanser ile ilgili bilgi sahibi olmamız için araştırmalar ve çalışmalar yapıyor. Bu kuruluş 1952 senesinden beri Türk Kanser Haberleri isimli bir dergi çıkarmakta, isteyenlere dergiyi parasız göndermektedir.


-------- Sponsorlu --------

1956 senesinde Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun tavsiyesi ile Nisan ayının ilk haftası Türkiyede Kanser Savaş Haftası olarak kabul edildi. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun çabaları ile Türkiye’de ilk kanser hastanesi, 1956 yılında Ankara’da açıldı.

Kanser hastalığının gerçek sebebi tam anlamıyla bilinmiyor. Fakat çok alkol ve sigara içenlerde, boya işlerinde çalışanlarda, kimyasal maddelerle uğraşanlarda, güneş ve röntgen ışınları altında uzun süre kalanlarda hastalık daha fazla görülmektedir.

KANSERİN Belirtileri Nelerdir

– Vücudun herhangi bir yerinde sebebi bilinmeyen şişkinlikler, sertlikler,
– İyileşmeyen yaralar,

– Vücudun farklı yerlerindeki benlerde ve siğillerde, renk ve büyüklük değişmeleri,
– Durdurulamayan kanamalar,

– Seste kısıklık
– Geçmeyen öksürükler
– Nedeni bilinmeyen ateş ve zayıflama,

Bir hastalıktan korunabilmek için o hastalığın sebeplerinin bilinmesi gerekir. Bugün kanserin sebebi tam anlamıyla bilinmemektedir. Kansere karşı alınacak tedbirlerde, yapılacak savaşta ana ilke; kanser faktörlerinden kaçınmak ve hastalığın erken tanımıdır.

Kanser konusu ile ilgili sıklıkla uluslararası konferanslar, seminerler, kong­reler düzenlenir. Bu toplantılarda kanserin sebepleri, kanserden korunma teknikleri, hastalığın erken tanımı ve iyileştirme yöntemleri tartışılır. Yeni bulguların ve yeni ilaçların tanıtımları yapılır. Ülkemizde de son dönemlerde bu gibi çalışmalara ağırlık verilmiştir. Doktorlarımızın kanser konusu ile ilgili araştırmaları, ulusla­rarası toplantılarda ilgi ile takip edilmektedir.

Kanserden korunmak kanser tedavisinden çoğu zaman daha basit ve daha ucuzdur. Kanser ile ilgili bilgilerimizin artması ve erken teşhis ile tedavi tekniklerinin geliştirilmesi ile artık kanserle mücadelede daha güçlüyüz. Bu sebeple diyoruz ki: Kanser engellenebilir bir hastalıktır. Erken teşhis hayat kurtarır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir