Yumuşak Doku Kanseri Nedir

Ünlü Sanatçı Kayahan’ın yaşamını yitirmesine sebep olan Yumuşak doku kanseri hakkında bilgi vermeye çalışacağız ve bu hastalık nasıl ortaya çıkıyor bir bakalım…

Sanatçı Kayahan’ın en verimli döneminde aramızdan ayrılmasına neden olan yumuşak doku kanserinin belirtilerinin tümörün görüldüğü bölgeye göre değişmesi sebebiyle genelde geç tanı aldığı bildirildi. Yumuşak doku kanserlerinin içinde birçok tümörü barındıran bir hastalıklar topluluğu olduğunu aktaran Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Teoman Yanmaz, “Bu kanserli hücreler, kıkırdak, adale, yağ gibi organ ve dokularda, yumuşak bağ dokusunda kalp, karın, kan damarlarının dış yüzeyi  gibi çoğu değişik yerde meydana gelebiliyor. En çok kollar, bacaklar, ayaklar ve ellerde oluşuyor. Çok seyrek görünen tümörlerdendir. Pek çok tipi 100 binde birle milyonda bir görülmektedir” dedi.


-------- Sponsorlu --------

İlk Belirtileri Ağrı ve Şişlik

Yumuşak doku kanseri genelde ilk evrelerde hiç belirti vermediğ için tanıda gecikmeler yaşandığının altını çizen Dr. Yanmaz, “Mevcut durumda olduğu gibi kalça bölgesinde oluştuğunda burada ağrı şişlik yürüme güçlüğü erken belirtileridir. Diğer yandan kemiklerde zayıflama, hatta bazı durumlarda kırılma, eklem şişmeleri, ateş, anemi, yorgunluk, kilo kaybı da belirtiler arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Genç ve Orta Yaş Hastalığı olarak tanımlanabilir

Çeşitli türleri olan yumuşak doku kanserinde öncelikli tedavisinin cerrahi olduğunu dile getiren Dr. Yanmaz, bazen tedaviye radyoterapi ve kemoterapinin de eklenebildiğini ifade etti. Dr. Yanmaz, “Tedavide başarı tümörün cinsi, büyüklüğü, bulunduğu bölge, hücre bölünme sayısı gibi özelliklerine bağlıdır. Pek çok erken yakalanmış vakada tam şifa şansı yüksektir. Daha çok genç ve orta yaş hastalığı olmakla birlikte 80 yaşın üzerinde görünen vakalar da mevcuttur” şeklinde konuştu.

Kayahan 25 Yıldır Mücadele Ediyordu

İlk defa 1990 yılında kanser teşhisi konulan sanatçı Kayahan etkin bir tedavinin sonrasında sağlığına kavuştu. Fakat sanatçının hastalığı 2005 ve 2014 yılında yeniden etti. Erkeklerde kadınlara oranla biraz daha çok görünen hastalık çocuklarda ve buluğ çağındakilerde de oluşabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir