DİŞ GICIRDATMA BRUKSİZM

Uykuda Diş Gıcırdatma Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Genellikle stresli dönemlerde, beslenme bozuklukları, aşırı duygusal hassaslık, sinir gibi rahatsızlıklar nedeniyle uyku halinde veya günlük yaşamda dişleri sıkarak gıcırdatma eylemine bilimsel adıyla bruksizm yani diş gıcırdatma hastalığı denir.

DİŞ GICIRDATMA NEDENİ MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ RAHATSIZLIĞINDAN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR !

Uyku sırasında oluşan ve çeneyi çok şekilde birbirine sürtmenin, diş gıcırdatma (bruksizm) olduğunu ve ülkemizde görülme sıklığının %20’lere kadar ulaştığını dile getiren uzmanlar, “Diş gıcırdatma ile alakalı araştırmalar nedenin merkezi sinir sistemi rahatsızlığından kaynaklandığını gösterirken, bazı çalışmalar neticesinde ise diş gıcırdatmanın nedeninin aşırı duygusal hassasiyet, stres, beslenme bozukluğu ve hareketsizlik halinin gece uykuda dışa vurulması olarak tanımlamaktadırlar.


-------- Sponsorlu --------

Diş Gıcırdatma Hastalığında Uygulanan Tedavi Yöntemi

Diş gıcırdatma rahatsızlığına karşı genellikle kombine bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Diş doktorlarınca verilen alt – üst dişlerin birbiriyle temasını kesici, silikondan yapılmış, kişinin diş gıcırdatmasını engelleyici gece plağı uygulanır. Bazı durumlara göre yanlış uygulanmış protez varsa onarılır-değiştirilir, ağızda diş eksikliği varsa tamamlanır. Bunların dışında kas gevşetici ilaç uygulanır. Psikiyatri doktorundan terapi yardımı alınabilir. Kişinin psikolojik rahatlığı sağlanır.

Sabah Uyandığınızda Bu Belirtiler Varsa Dikkat! Uykuda Diş Gıcırdatıyor Olabilirsiniz! İŞTE UYKUDA DİŞ GICIRDATMANIN BELİRTİLERİ

• Sabah uyandığınızda yanaklarda ağrı varsa

• Çene hareketliliğinde kısıtlılık yaşıyorsanız

• Rahatça ağzınızı açamıyorsanız veya açtığınızda açtığınızda herhangi bir ağrı varsa ve bu ağrı gün içerisinde devam ediyorsa

• Baş ve kulak ağrısı yaşıyorsanız

• Ağız açma kapama esnasında klik, klak gibi sesler duyuyorsanız, gece uyurken dişlerinizi gıcırdatıyor olma ihtimaliniz çok yüksek demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir