Öksürüğe Çare – Öksürük Kesici Bitkisel Tedavi

Öksürüğe neler iyi gelir? Öksürük kesici yöntemler nelerdir… İşte çareleri;

Öksürük denilince pek çoğumuz tedavisinde doğal yöntem olarak nane limonu tercih ederiz. Fakat bazen öksürüğü kesmek için nane limon yeterli kalmayabiliyor. Aslında evdeki malzemelerinizle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz öksürük kesici karışımlar mevcut. Bu yazımız da sizlere bu karışımlardan ve bunların yanı sıra diğer iyi gelen yöntemlerden bahsedeceğiz…

● Öksürük Nasıl Geçer, Bitkisel Tedaviler ve Şifalı Bitkilerin Kullanımı… (İHTİYACINIZ OLAN HERŞEYİ BU YAZIDA BULABİLİRSİNİZ)

1-) Ayva yaprağı ve ıhlamur birlikte kaynatılıp tüketilirse öksürüğe iyi gelir.

2-) Tarçın, ıhlamur, zencefil, ayva, kabuklu elma ve kabuklarıyla limonu karıştırarak birlikte kaynatın. Bu karışımı  içmek göğsünüzü yumuşatacak ve öksürüğünüzü geçirecektir.

3-) 1 adet elmanın kabuklarını soyun ve içine bir kaç tane de elmanın çekirdeklerinden ekleyin. 2 adet karanfil, bir miktar ıhlamur, 1 dilim limon ve isteğe bağlı olarak 1 kabuk tarçın ilave edip karışımı kaynatın. Dilerseniz tatlandırıcı olarak 1 kaşık bal ilave edebilirsiniz. Sıcak olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Çocuklar için ılık tüketimi önerilir.

4-) 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber karıştırılır. Bu karışıma süt ilave edilerek tüketilir. Ballı karabiber karışımı öksürüğü keser.

5-) Bir miktar zeytinyağını azıcık ısıtın. İçerisine karabiber ekleyerek biraz yakın ve ocaktan alın. Ilık bir hale geldiğinde sırtınıza ve göğsünüze iyice yedirerek sürün. Vücut zeytinyağlı karabiber karışımını emdikten sonra sıcak bir bez örtün ve kıyafetinizi giyin.

6-) 1 tatlı kaşığı balın içerisine bir miktar toz zencefil ekleyin ve macun kıvamına getirerek tüketin. Bu zencefilli bal karışımı öksürüğe ve boğazınıza iyi gelecektir. Bu karışım en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Ancak çocuklar için tavsiye edilmez.

7-) 2 tatlı kaşığı dut pekmezinin içerisine bir miktar karabiber ekleyin ve günde 1 kaşık tüketin. Düzenli kullanımda 1-2 gün içinde öksürüğünüzü geçirecektir.

8-) Bir miktar nişastayı su ile birlikte kaynatın. İçerisine portakal veya limon suyu ilave edin. Dilerseniz tatlandırıcı olarak bir miktar pekmez ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı ılık olarak tüketmenizi öneririz.

9-) Eğer çocuğunuzun öksürük problemi var ise çocuğunuz uyumadan önce oda sıcaklığına getirilmiş balı çocuğunuzun sırtına sürün ve üzerini kağıt havlu ile kapatın. 2-3 kez tekrarladığınızda çocuğunuzun öksürüğü kesilecektir.

10-) Bebekler için ise bir miktar kekik ile suyu karıştırın ve içerisine bir miktarda bal ilave edin. Ilık bir şekilde bebeğinize verebilirsiniz.

11-) Bütün bu karışımların yanı sıra öksürük tedavisi için öksürük pastilleri veya ballı ve bitkisel çaylar da boğazda kuruluğu gidererek öksürüğü gidermektedir.

Yukarıdaki karışımların hepsi doğal ve bitkisel olduğu için öksürük haricinde soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların iyileşmesi için de kullanılabilir.


-------- Sponsorlu --------

● Öksürük neden olur? Uzmanlara göre yalnızca öksürük hastalıktan değil ev içi ortamından da kaynaklanabiliyor. Alacağınız bir takım basit önlemler ile öksürüğü önlemek mümkün. Bu önlemleri sizin için şu şekilde sıraladık;

Bol bol sıvı tüketimi:
Solunum yollarında ve akciğerlerimizde bulunan salgılar ne kadar yapışkansa vücuttan atılmaları o kadar zor olacaktır. Bol miktarda sıvı tüketildiğinde bu salgıların yapışkanlığı azalacak ve kolaylıkla vücuttan atılacaktır.

Nemli hava solumak:
Evdeki havanın nemli hale getirilmesi mukus salgılarını yumuşatmaktadır. Ayrıca duş esnasında nemli hava soluyarak salgıları yumuşatabilirsiniz. Böylece öksürüğünüz geçecektir.

Öksürmemek :
Özellikle kuru öksürük solunum yollarımızı tahriş etmektedir. Elimizden geldiğince hafif ve az öksürmeye çalışmalıyız. Yudum yudum sıvı tüketimi de kuru öksürüğü azaltır.

Öksürük kesici ilaçların kullanımı:
Öksürük kesen ilaçlar, genellikle balgamın kolaylıkla atılması veya kuru öksürük tedavisine yöneliktir. Balgamlı veya kuru öksürük durumunuz varsa ilaç kullanımı yapabilirsiniz. Ancak öncelikle doğal yöntemlerle öksürüğünüz geçirmeye çalışın.

Eğer evden uzaklaştığınızda öksürüğünüz azalıyor ve eve döndüğünüzde tekrar şiddetleniyor ise, öksürüğünüz evinizin havasından kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda öksürüğü azaltmak için evinizde bir takım değişiklikler yapmak gerekecektir.

Evdeki yakıtlardan kaynaklanan gazlar;
Odun, kömür doğalgaz ve tüpgazı gibi evimizde kullandığımız yakıtların sonucunda havayı kirleten gazlar ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda yeteri kadar havalandırma yapmalısınız.  Aksi taktirde öksürüğü tetiklemektedir.

Sigaradan Kaynaklı Öksürük;
Sigara ve benzeri tütün mamullerinin dumanları akciğerlerimize zarar vererek öksürüğe yol açmaktadır.

Kimyasal Ürünlerin Kullanımı;
Çamaşır suyunda bulunan klor veya temizlik malzemelerindeki amonyak gibi uçucu etkisi olan maddeler havaya karışarak zehirli gaza dönüşebilir.

Toz ve nemin birlikte bulunması;
Toz akarları (mite) tek başına kir ifade etmese de nem ile birlikte önemli alerjik etkileşime sebep olabilir. Evdeki toz akarlarını temizlemek için odanızı sık sık havalandırmalısınız.

Ayrıca yeni aldığınız halılar veya yeni boyanmış duvarlarda öksürük tetikleyici olabilir.

Öksürük Sorunu olanlar bu yazılarımıza da göz atabilir…

► Öksürük ve Grip İçin Bal Soğan Karışımı

► Öksürük ve Bağışıklık için Siyah Turp ve Bal Nasıl Hazırlanır

► Gribe Karşı Bitter Çikolata Faydaları

► KIŞ KÜRÜ (Bal, Zencefil, Limon Karışımı)

4 YORUM

  1. Pingback: Vanilya Neye İyi Gelir? Vanilyanın Faydaları ve Kullanımı — Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Öksürük Kesici Ballı Limonlu Baharat Karışımı — Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir