EV YAPIMI DOĞAL ORGANİK TEREYAĞI TARİFİ

Tereyağı Tarifi-Ev Yapımı Doğal Tereyağı Nasıl Yapılır?

EV YAPIMI DOĞAL ve ÇOK LEZZETLİ TEREYAĞI Tarifi – Evde Terayağı Nasıl Yapılır?

Tereyağı ham maddesi süt yağı olan hayvansal bir gıda maddesidir. Tereyağı , Türk mutfağında kahvaltıda, yemeklerde, pilavlarda, tatlılarda sıklıkla tercih edilen lezzetli bir yağ çeşididir. Özellikle doğal – organik yöntemler ile elde edilen terayağı nın çok fazla tüketilmemek koşuluyla bir çok faydası vardır.

Eğer sütünüzü mandıralardan veya sokağınıza gelen doğal sütçülerden alıyorsanız mutlaka kendi tereyağınızı evde yapmalısınız. Üstelik yapımı oldukça kolaydır ve yaptığınız tereyağı dışarıda satılanlara göre daha lezzetli ve tabi ki katkısız – organik olduğu için sağlıklı olacaktır.

Mutfak Robotu ile 10 Dakikada Ev Yapımı Tereyağı Tarifi

Malzemeler: 1 su bardağı yoğurt kaymağı, Yarım su bardağı ılık su, Soğuk su

TEREYAĞI YAPILIŞI:

Sütçüden aldığınız sütünüzü mayalayıp yoğurt elde ettikten sonra üzerinde ki kaymağı bir kaba ayırın. Dilerseniz her seferinde uğraşmamak için kaymağınızı buzlukta bir kabın içinde biraz biriktirin. 2-3 defa biriktirmek yeterli olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Eğer biriktirip toplu olarak yapmak istiyorsanız kaymağı mutlaka buzlukta dondurarak muhafaza etmelisiniz. Kaymağı elde ettikten sonra tamamını mutfak robotunun içerisine koyun. Mutfak robotunda kesici bıçak uçları kullanmalısınız.

İlk olarak yaklaşık 5 dakika sürekli olarak robottan geçirin. 5 dakika sonra içerisinde yarım su bardağı ılık su ilave edin ve 5 dakika daha karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra yağların tortu gibi suyun üzerine çıktığını görmelisiniz. Tortu şeklinde gördükten sonra içerisine 1 bardak çok soğuk su ilave edin ve bir kaşık ile yağları bir kenarda birleştirin.

Tereyağının kolaylıkla bir top şeklini aldığını göreceksiniz. Ardından elinizle sıkıp buz dolu soğuk bir kabın içine tereyağını atın ve 1-2 dakika yıkayın. Yıkadıktan sonra çıkarın ve muhafaza edeceğiniz kabın içerisine koyun.

Bu kadar kolay bir şekilde evde kendi doğal tereyağınızı yapabilir, gönül rahatlığı ile mutfağınızda kullanabilirsiniz. Dilerseniz tuzlu bir tereyağ elde etmek istiyorsanız karıştırma aşamasında içerisine bir miktar tuzda atabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir