salça küflenmesi önleme

Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir?

SALÇA KÜFÜ ÖNLEME TAVSİYESİ

Salça, domates veya kırmızı biberin ezildikten sonra suyunun çıkarılması sonrasında kaynatılarak elde edilen bir besindir. Türk mutfağında sıklıkla kullanılan salça herkesin evinde her daim bulunmaktadır.

İçerisinde nem olması sebebiyle küflenmesi sıklıkla görülmektedir. Özellikle hazır alınan salçalarda daha fazla küflenme olduğu gözlemlenmiştir. Eğer doğru bir saklama yöntemi uygulandığında salçanızı küflenmeden uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Salça marketlerde teneke kutularda veya cam kavanozlarda satılmaktadır. Özellikle cam kavanozda almanızı öneririz. Eğer teneke olarak aldıysanız da mutlaka evde cam bir kavanoza aktarmalısınız. Salça satın alırken küçük kutularda satılanları tercih etmelisiniz. Böylelikle kısa sürede tüketecek ve küflenmesine fırsat vermemiş olacaksınız.

SALÇADA KÜF OLUŞUMUNU ÖNLEME

Salçanın küflenmemesi için ilk olarak önerilen pratik yöntem, cam kavanozda olan salçanın üst kısmına sıvı yağ doldurmaktır. Sıvı yağ buzdolabında donarak salçanın küflenmesini önler.


-------- Sponsorlu --------

Diğer bir yöntemde ise 1 kg salça ile 1 su bardağı bitkisel yağı bir tencerede kısık ateşte kaynatmaktır. Kaynadıktan sonra 1 yemek kaşığı kalın tuz ilave edilip karıştırılır. Ardından temiz cam bir kavanoza konularak ağzı kapatılır ve buzdolabında muhafaza edilir. Bu şekilde hazırladığınız salçanızı yemeklerde kullanmadan önce içerisine tuz attığınızı unutmayınız.

Eğer salçanız çok fazla ise ve bir kısmını uzun süre kullanacağınızı düşünmüyorsanız ayrı bir kavanoza aktarın ve üzerine katı yağı eritip koyun. Katı yağa salçanın üzerinde donacak ve salçanın hafa almasını engelleyerek küflenmesini önleyecektir.

* Kullanılan en pratik ve garanti yöntem “salçanın üzerine sıvı yağ, varsa özellikle doğal zeytinyağı koymaktır..

SALÇAYI DONDURARAK MUHAFAZA ETME YÖNTEMİ

Diğer bir yöntem ise salçaları buz kalıplarında dondurarak küçük gruplar oluşturmaktadır. Dondurulan küp salçaları bir buzdolabı poşetine koyun ve dondurucuda muhafaza edin. Gerektiği zaman istediğiniz kadarını kolaylıkla alıp yemeklerde kullanabilirsiniz. Bu şekilde oldukça pratik olacaktır.

Salçanın küflenmemesi için önemli bir etkende soğuk ortamda saklanmasıdır. Dışarıda duran salça daha çabuk küflenmektedir. Bu yöntemlerden herhangi birini uygulayarak salçanın daha uzun ömürlü olmasını ve küflenmemesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir