Soğuk buzlu çay zararlı mı?

Soğuk çay içen adamın böbrekleri iflas etti

Bilgi Doktoru – ABD’de yaşayan 56 yaşındaki adam aniden böbrek yetmezliğine yakalandı. Doktorlar uzunca bir süredir bu hastalığa nasıl yakalandığını araştırırken enteresan bir sonuç ile karşılaştılar. Günde 4 litre buzlu çay içtiği öğrenilen adamın bu yüzden böbrek yetmezliği yaşadığı tespit edildi.

ABD’nin Arkansas Eyaleti’nde yaşayan 56 yaşındaki adam, mide bulantısı, zayıflık, yorgunluk ve vücut ağrısıyla hekime müracaat etti.

Günde 4 Litre Soğuk Çay İçen Adam

Yapılan idrar testinde kalsiyum oksalat kristalleri aşırı yüksek çıkan adamın bir çeşit böbrek taşı düşürdüğü fark edildi. Fakat adam, ailesinde hiç kimsede böbrek taşı veya benzer bir problem olmadığını açıkladı. Hekimler bunun üzerine ayrıntılı sorular sormaya başladı ve sebebini anlamaya çalıştılar.


-------- Sponsorlu --------

En sonunda adamın günde 4 litre buzlu soğuk çay içtiği ve böbrek taşının bu yüzden oluştuğu anlaşıldı.

Siyah Çay Böbrek Taşı yapar mı?

Arkansas Tıp Fakültesi Hastanesi’nden hekimler siyah çayın içinde yüksek miktarda oksalat bulunduğunu ve bunun böbrek taşına yol açtığını açıkladı. Uzmanlar bu kadar yüksek dozun böbrek yetmezliğine kadar götürdüğünü de belirtti. Hastaneden açıklama yapan hekimler siyah çayı suçlamadan önce farklı değerlendirmeler de yaptık yalnız durumun tamamiyle fazla miktarda içilen buzlu çaydan kaynaklandığı anlaşılıyor. Adı açıklanmayan adam böbrek hasarı çok yüksek boyutlarda olması sebebiyle diyalize girmeye başladı. Doktorlara göre de yaşamının sonuna kadar adamın diyalize girmesi gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir