E-Nabız Sistemi

Sağlık Bakanlığı, Türk Telekom desteği sayesinde kapsamlı bir şahsi e-sağlık hizmetini geliştirdi. Vatandaşların bütün sağlık kayıtlarını kendi istekleri doğrultusunda paylaşabilecekleri ve kayıtlarını her zaman yanlarında bulundurabilecekleri “Dijital Sağlık Karnesi” sistemini hizmete sokuyor.

E-Nabız Uygulaması, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türk Telekom Grubu’nu temsilen Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca’nın katıldığı bir törenle kamuoyuna tanıtıldı.

Türkiye’nin teknoloji firmalarından Türk Telekom desteği ile tasarlanan “E-Nabız” sistemi, halka bir “tık” ile Türkiye’deki istediği hekime ulaşma fırsatı verecek. E-Nabız, Türkiye’deki bütün kamu hastanelerinde kullanılabilecek. Proje büyüklüğü ile Türkiye’deki sayılı e-devlet projelerinden bir tanesi olacak gibi görünüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın, bütün sağlık kuruluşlarının bilgi sistemlerini birbirine entegre ettiği ve Türkiye’nin lider iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un desteği ile hayata geçen “E-Nabız”, vatandaşların kişisel sağlık kayıtlarına, hem kendilerinin hem de isteklerine göre ilgili sağlık personelinin internet ortamından erişebilecekleri bir platform olarak hizmet veriyor. “E-Nabız” vasıtası ile sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan bütün kontrol ve operasyonlar tek bir veri tabanına kaydediliyor. Vatandaşlar ve vatandaşın verdiği yetki kapsamında Türkiye’nin 81 şehirdeki bütün kamu sağlık kuruluşları, kişisel sağlık kayıtlarına erişebiliyor.


-------- Sponsorlu --------

Vatandaşların laboratuvar tahlillerinden radyoloji görüntülerine, hastane ziyaretlerinden randevu geçmişlerine kadar bütün sağlık kayıtlarını, bu kayıtları kendi dilekleri doğrultusunda paylaşabilecekleri ve kayıtlarını her zaman yanlarında taşıyabilecekleri “Dijital Sağlık Karnesi”‘ sistemi hizmete sokuluyor.

Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU: “E-NABIZ Sağlıklı Geleceği Parmağınızın Ucuna Taşıyacak”

Projenin sağlık alanında yararlarıyla beraber önemli bir tasarruf sağlayacağını da açıklayan Sağlık Bakanı Sn. Mehmet Müezzinoğlu, “Ülkemizin geleceğe daha umutlu bakabilmesi için geride bıraktığımız yıllarda büyük ve önemli hizmetlere imza attık. Bugün de sağlık dinamiklerinin iletişimle buluştuğu bir dönemdeyiz. Bu ülke insanının sağlık anlamında daha fazlasını hak ettiğini düşünüyor ve teknolojinin bütün imkanlarını bu yolda kullanmaya özen gösteriyoruz.

E-Nabız sağlıklı gelecek için sağlık hizmetlerini parmağımızın ucuna getiren bir uygulama olacak. Dünyanın dijital sağlık alanında en gelişmiş hizmetini sağlayacak. Sağlık hizmetlerinde halkımızla olan iletişimimizi ve koordinasyonumuzu güçlendirecek E-Nabız sistemini çok önemsiyor ve benzer projelerle halkımıza çok daha iyi bir sağlık hizmeti sağlamak ve sağlık sektöründe dünyada önde gelen ülkelerden biri olmak için çabalarımızı hızla sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir