Kuşkonmaz Sebzesinin Faydaları

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir? Kuşkonmaz Nasıl Tüketilir?

Kış mevsiminin bittiğini ve baharın geldiğini müjdeleyen kuşkonmazlar, sofralarınızı yeşillendireceği gibi vitamin ve mineral kaynağı olmasıyla da sağlıklı beslenmenize destek oluyor.

Bahar aylarının geldiğini gösteren şifa kaynağı kuşkonmazlar, tezgahlarda yerini almaya başladı. Az tüketilen bir sebze olmasına karşın çok besleyici ve yararlı olan kuşkonmazın insan sağlığına da faydaları saymakla bitmiyor. Bilhassa Ege mutfağında olabildiğince sık kullanılan kuşkonmaz, zeytinyağı ile servis edildiği zaman çok lezzetli bir yemeğe dönüşebiliyor.

Kuşkonmaz mevsimi Geldi

Tezgahlardaki yerini almaya başlayan kuşkonmaz, senede yalnızca 1-2 ay yetişmesi ve sağlıklı bir besin olması sebebiyle büyük ilgi görüyor. Uzmanlar, kuşkonmazın magnezyum, sodyum, demir, bakır, fosfor, selenyum, çinko, kalsiyum ve mangan gibi mineraller bakımdan zengin bir kaynak olduğunu vurguluyor.
Hamileler için çok faydalı


-------- Sponsorlu --------

Pek çok vitamin ile anılan kuşkonmazın içinde C, K, B6 ve A vitamini bulunurken, tiamin ve niasin gibi vitaminler de bu bitki içerisinde yeterli oranlarda yer alıyor. Lifli yapısı, bilhassa kabızlık çeken hastalar için bağırsakları çalıştırması yönüyle tavsiye ediliyor. Bol mineral ve vitamin içerdiği için hamile ve doğum yapan bayanların bol bol kuşkonmaz tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Detoks Etkili Bir Sebze

Uzmanlar, kuşkonmazın vücut sisteminde detoks etkisi yarattığını da ifade ediyor. Kuşkonmaz, fazla miktarda vitamin ve mineral içermesi sebebiyle kalp ve damar sistemi içinde yararlı bir sebze olarak karşımıza çıkmaktadır. Gut ve böbrek hastalarına tavsiye edilmeyen kuşkonmazın faydalarından bazıları işe şu şekilde:

Kuşkonmaz’ın Faydaları

1- Ağrılarının azalmasını sağlar,

2- Kalp rahatsızlıkları riskini azaltmaktadır.

3- Bağırsakları korumaya yardım eder.

4- Ülsere karşı iyi gelir.

5- Kolesterol düşürmeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir