Gıdalarda Akıllı Etiket Uygulaması

Çakma ürüne Akıllı Etiket Önlemi

Bebek mamaları, enerji içecekleri, siyah çaylar, bal, bitkisel sıvı yağ ve takviye edici gıdalar gibi ürünleri, cep telefonundan, android – ios mobil programlar ve internet sitesinden sorgulama imkânı sağlayacak “akıllı etiket” uygulaması 1 Mart 2015 günü başlayacak.

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) açıklamalarında konu ile ilgili düzenlemenin, Avrupa Birliği (AB) müktesebatına uyum kapsamında hazırlanan ve 29 Aralık 2011 tarihli Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği’nde karar verildiği aktarıldı.

ÜDTS yani Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi

Avrupa Birliği’ne uyum kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1 Mart 2015 tarihinden itibaren, sahte, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlerin üretim ile satışlarının engellenmesi ile tüketicilerin güvenilir gıdaya erişimi amacıyla ÜDTS yani Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi uygulamasını devreye sokuyor.

İKV Gıda Güvenliğinden Sorumlu Uzmanı Gökhan Kilit, ürünler hakkında birçok bilgiye ulaşma imkanı sağlayacak olan yeni etiket düzenlemesi ile ilgili olarak, çoğunluğu KOBİ’lerden meydana gelen sektöre yük getireceği kaygıları bulunduğunu vurguladı ve sözlerine şu şekilde devam etti;


-------- Sponsorlu --------

“Sistemin, Avrupa Birliği üye ülkelerindeki gıda ve içecek üreticileri ve ihracatçıları için etkileri olacağının altını çizen AB Gıda ve İçecek Endüstrileri Konfederasyonu, AB Ticaret Genel Müdürlüğü’ne müracaat ederek, yeni uygulamanın kaygı verdiğini ve maliyetli olduğunu açıklayarak ÜDTS konusu ile ilgili çekincelerini dile getirmişlerdi.Yapılan yeni tasarı ile gıdanın güvenilirliğine dair programlar daha da artarken, ÜDTS kapsamında tüketiciler de birer fahri müfettiş gibi ürünleri denetleme olanağına sahip olacaklar.”

Yapılan bütün tartışmaların sonrasında 1 Mart 2015 tarihinde devreye sokulacak uygulamaya göre, bu tarihten önce piyasaya sunulan ÜDTS etiketi olmayan ürünlere raf ömrü boyunca piyasada kalma izni sağlanacak.

Başlangıçta alkollü içecekleri de içine alan uygulamadan, Danıştay’ın alkollü içeceklerin sisteme dahil edilmesine yönelik yürütmeyi durdurma kararı alması sebebiyle alkollü ürünler sistemden hariç tutuldu.

ÜDTS, enerji içecekleri,takviye edici gıdalar, bebek mamaları , bitkisel sıvı yağlar, bal ve siyah çay için uygulanacak. Bu ürün çeşitlerinin dahil edilmesindeki ölçüt ise sık sık taklit ve tağşiş yapıldığı belirlenen önemli ürünler olmaları.

Akıllı Etiket Sistemi Uygulaması Nasıl Çalışır

Bu uygulama ile akıllı cep telefonlarının destek verdiği temassız ödeme sistemi yani kısa ismiyle NFC özelliği olan telefonlar ile ürünlerin üstündeki özel barkodlar okutulması sonucunda ürünler hakkında detaylı bilgiye ulaşılacaktır.
Bu şekilde ürünlerin kontrollerini yaparak taklit olup olmadığına, çakma veya sahte olduğu ile ilgili önemli bilgileri görebileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir