Vazelinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Vazelinin Faydaları ve Kullanım Alanları

El kremi olarak kullanımıyla bildiğimiz ancak bunun haricinde pek çok kullanım alanına sahip VAZELİN hakkında tüm bilgiler…

Nemlendirici özelliği sebebiyle öne çıkan vazelinin aslında daha pek çok alanda kullanımı bulunmaktadır.

Vazelin Nedir? Vazelinin ortaya çıkışı ilk olarak 1870’e dayanmaktadır. O yıl ”Vazelin Petrol Jeli” olarak piyasaya satışa sunulmuştur. Parafine benzeyen bu maddenin kesik ve yaraları iyileştirici etkisinin olduğu tesadüfen fark edilmiştir. Yaygın bir kozmetik ürünü olarak cilt bakımında kullanımı halen devam etmektedir.

Vazelinin Faydaları ve Kullanım Alanları

En sık başvurulan nemlendirme yöntemlerinden biriside vazelin kullanımıdır. Vazelin, cildi nemlendirmekle kalmayıp aslında birçok derde deva niteliğinde bir maddedir. Vazelinin çok çeşitli kullanım alanı bulunmaktadır.

Oldukça ucuz bir ürün olmasına karşın çok etkili bir madde olması sebebiyle, kozmetik firmaları tarafından hammadde olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İşte çeşitli kullanım alanları ve faydaları;

Parfümünüzü sıkacağınız cilt bölgenize, önce vazelin sürüp üzerine parfümünüzü sıktığınızda; parfümünüzün etkisini çok daha uzun süre sağlamış olursunuz.

İnatla farklı yöne kalkan aykırı kaşlarınızdan şikayetçi iseniz; parmaklarınızın uç kısmına bir miktar vazelin sürdükten sonra inatla istediğiniz tarafa yatmayan kaşlarınızın üzerine sürdüğünüzde tüm kontrolü kendi elinize almış olursunuz.


-------- Sponsorlu --------

Dudaklarınıza bakım yapmak ve nemlendirmek istiyorsanız; vazelinin güçlü nemlendirici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için düzenli olarak geceleri yatmadan önce dudaklarınıza bir miktar vazelin sürmenizi tavsiye ederiz.

Ayaklarınızın kuru olmasında ya da topuk çatlaklarınızdan şikayetçi iseniz; yatmadan önce ayaklarınızın kuruyan kısımlarına bir miktar vazelin sürün. Masaj yaparak bunu tamamen yedirmeye çalışın ve çoraplarınızı giyin. Sabahleyin ayaklarınızın yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.

Makyajınızın yüzünüzden inatla çıkmadığını söylüyorsanız; cildinize bir miktar vazelin sürün ve yumuşak hareketlerle ovalayın. Sonrasında yüzünüzü bol suyla yıkayın.

Pekte sıcak olmayan bir havada yürüyüşe çıkmak istiyorsanız; dışarıya çıkmadan önce yüzünüze ve elinize vazelin sürerek çıkmanızı tavsiye ederiz.

Tıraş sonrasında cildinizdeki yanmalardan yakınıyorsanız; aynı bir after shave ürünü gibi vazelin uygulaması gerçekleştirebilirsiniz. Cildinizin anında yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

Sabah takmış olduğunuz yüzüğünüz, gece olduğunda parmağınızdan çıkmıyorsa; parmağınızı bir miktar vazelin ile ovalamanızı öneririz. Böylece sıkışmış olan yüzüğünüzü kolaylıkla parmağınızdan çıkarabilirsiniz.

Dövme uygulamanızı daha çok yeni yaptırdıysanız cildinizin o kısmı oldukça hassas olacaktır. O kısımdaki hassasiyeti almak ve bakım sağlamak için vazelin sürmenizi tavsiye ederiz. Böylece cildiniz rahatlıkla iyileşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir