Ağrı Kesici Morfin Tablet Hap

Türkiye’de İlk Morfin Ağrı Kesici İlaç Üretimi Yapılacak

Maliyeti ve yan etkileri yüksek sentetik ağrı kesiciler yerine uygulanacak, etki seviyesi fazla, yan etki bildirimi ise minimum olan ilk yerli morfin sülfat tablet için ruhsat verildi. Bu durum hem maliyeti azaltacak hem de üretilen tabletin yan etkisi sentetik morfine nazaran daha az olacak.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Doktor Murat Tuncer, morfinin ağrının giderilmesinde kullanıldığını ve bu bakımdan oldukça önemli olduğunu ifade etti. Ağrı şikayetinin başta ileri seviye kanser hastaları olmak suretiyle çoğu hastalıkta karşılaşılan önemli bir problem olduğunu belirten Dr. Tuncer, morfinin en ucuz ve en etkin ağrı kesici olduğunu açıkladı.

Morfin Ağrı Kesici Haplar

Tuncer, bilhassa kanser tarzı rahatsızlıklarda karşılaşılan ağrıların yalnızca morfin tabletler ile kesilebildiğine dikkat çekerek, morfin kullanılmadığında 2. bir opsiyonun maliyeti fazla olan, yeni nesil ağrı kesiciler olduğunu ifade etti.


-------- Sponsorlu --------

Bunların “sentetik morfinler” şeklinde de adlandırıldığını açıklayan Tuncer, “Türkiye’de çok zor tedavi edilebilen ağrıların % 90’ından çoğunda hep bu tür çok pahalı, dışarıdan ithal edilen sentetik morfinler tercih edilmektedir. Buna aşırı bir maddi kaynak harcanmaktadır. Diğer yandan, bu sentetik ağrı kesicilerin, çok önemli yan etkileri mevcut. Bu sebeple bunların kullanılmasının bir manası kalmıyor” şeklinde konuştu.

Yan Etkisi Olmayan Ağrı Kesici Hap

Sentetik ağrı kesicilerin, başta sindirim sistemi olmak suretiyle, hematolojik dokulara yan etkilerinin bulunduğu ve bir müddet sonra ağrıya karşı direnç oluşumuna sebep olabildiğinn önemini vurgulayan Tuncer, şu şekilde devam etti:

“Yan etkisi olmayan, en ucuz ve en etkili tedavi yöntemi morfin tablettir. Fakat, bu Türkiye’den elde edilemiyordu. Maliyeti çok ucuz olmasından ithal de edilemiyordu. Firmaların kar marjı oldukça az olduğundan dolayı getirmiyorlardı. Hacettepe olarak, bunun Türkiye ye karşı bir sorumluluk olacağını düşünerek sağlık bakanlığı ile beraber proje geliştirdik ve üretimi sağladık.

Müracaatlarımıza olumlu cevap verildi ve ilk yerli morfin tablet ruhsat aldı. Bu aşamanın ardından artık kullanılabilecek, yerli morfinin yurt dışına ihracı da söz konusu olabilecek.”