Andız Kozalağı Nasıl Kullanılır

Andız Kozalağı ve Pekmezinin Faydaları

Mersin’in Silifke ilçesinde ardıç şeklinde de bildiğimiz andız kozalağından üretilen andız pekmezinin üretimi başladı. İlçede 1 kg andız pekmezi ortalama olarak 20 TL alıcı bulabiliyor.

Andız kozalağından elde edilen pekmezin sağlığa etkileri ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Kandaki şeker oranını ayarladığı ve kansızlığa iyi geldiği bilinen andız pekmezi; bronşit, öksürük, ağız yaraları, verem, böbrek iltihabı, sedef hastalığı, mide bulantısını önlemesi ve akciğer, karaciğere yararı ile şifa kaynağı olduğu bilinmektedir.

Silifkeli andız pekmezi üreticilerinden Arslan Eyce, 100 kg andız suyundan 10 kg pekmez elde edildiğini, ama şifasının zahmetine değdiğini ifade etti.


-------- Sponsorlu --------

800 ile 1000 rakımlı dağlık bölgelerde yetişen andız ağaçlarının kozalaklarını toplayarak kuruttuklarını, ardından kırma işlemine geçildiğini anlatan Arslan Eyce;

Andız Pekmezi Nasıl Elde Edilir

“Dağlardan topladığımız andızları eve getirdikten sonra 2 gün bekletiyoruz, bu şekilde kabukları iyice kuruyor. Pekmez safhasına gelmesi için en az 4 gün gerekiyor. Kabukları çok sert. Kabuklarını keserlerin arkası ile kırarız, zira keserin ağırlığı yalnız kırıyor.

Andız Pekmezi Nasıl Çıkar

Kırdığımız bu andız kozalaklarını ağzına kadar su dolu kazan, leğen yada tencerelere koyarak bekletiyoruz. Yaklaşık 4 gün ardından kozalaklar su içerisinden çıkartılıyor. Kazanlarda ortalama 12 saate yakın kaynatıyoruz.

Kaynama esnasında kazanın içerisindeki sıvı sıklıkla karıştırılır ve kaynama sırasında kazan içerisindeki su buharlaşarak savrulur ve neticede andız pekmezi elde edilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir