Yeni Doğan Bebeklerde Kalça Çıkıklığı

Doğumun ardından 28 gün içerisinde hayatını kaybeden bebeklerin genelinde erken doğumun sebebiyet verdiği, 24-28 hafta arası doğan bebeğin hayatta kalması durumunda ise 2 bebekten 1 tanesinin sağlık problemleri yaşadığı ifade edildi.

Yeni doğan kız bebeklerde gözlenen sorunlar ve erken doğum yapmanın yol açtığı problemler ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Erken Doğan Kız Çocuklarında Problemler

Doğum Uzmanı Profesör Doktor Ali Ergün, yaptığı açıklamalarda, gebeliğin 20. haftasının ardından ve 37. haftasının öncesinde doğan bebeklerin toplum arasında erken doğum olarak bilinen prematüre bebekler olduğunu ifade etti.

“Doğumun ardından 28 gün içerisinde yaşamını yitiren bebeklerin bir çoğunda erken doğumun söz konusu olduğunu” belirten Doktor Ergün, bebek ölümlerinin ülkelerin gelişmişlik seviyelerini sergileyen ciddi bir ölçü olduğunu vurguladı.

 

Spastik bebeklerde bir çok defa birinci sebebin erken doğum olduğunu vurgulayan Ergün, şunları da sözlerine ilave etti:

“Görülme oranı, siyah ırkta daha çok olmakla birlikte bütün doğumların % 8-10’unu oluşturur. Erken doğum sebeplerinde de ilk sıralarda çoğul gebelikler ve daha önceden erken doğum yapmış olmak gelmektedir.

Türkiye’deki Erken Doğumlar

Ülkemizde 10 bebekten biri erken doğmaktadır. Senede aşağı yukarı 120-140 bin erken doğum bulunmaktadır. Erken doğum, bebek ölümlerinin 1. nedenidir ve yalnızca ölüm değil problemli bebeklerde de ciddi bir sebeptir. Mesela, 24-28 hafta arası doğan bebeğin yaşaması durumunda, 2 tanesinden biri uzun sürede problemli olabiliyor.”


-------- Sponsorlu --------

Akciğerin Gelişmesi İçin İlaç Kullanılması

Bütün anne adaylarının erken doğum yapma ihtimali bulunduğuna dikkat çeken Ergün, erken doğum yapanların büyük kısmının fazla riskli gruptan olmadığını belirtti.

Ergün, erken doğumun öngörülmesi durumunda bebeğin akciğerinin işlevsel oluşumunun sağlanabilmesi amacıyla ilaç programının kesinlikle yapılması gerektiğinin altını çizdi.

İlaç uygulamasının ardından, rahim kasılmalarını engel olan tedavi ile doğumun en az 48 saat ertelenebildiğini açıklayan Ergün, bu yolla hem bebeğin akciğer problemlerinin düşürülmesi hem de anne karnında makul merkeze sevk için vakit kazanıldığını ifade etti.

Prof. Ergün, bahse konu ilacın gebelik süresince yalnızca bir kere uygulanabildiğini vurgulayarak, ilacın kesinlikle koruma amaçlı kafanıza göre kullanılamayacağının altını çizdi.

İlaç kullanımından önce anne adayının ayrıntılı hikayesinin alınması ve gereken testlerin yapılmasının önemini vurgulayan Ergün, erken doğum ihtimali olan gebelerin doğumu kesinlikle yenidoğan yoğun bakım merkezi olan bir yerlerde yapmasının şart olduğunu ifade etti.

Diğer yandan Ergün, erken doğum ihtimali bulunan anne adaylarına yatak istirahati verilmesinin uygun bir hareket olmadığı değerlendirmesinde bulunarak, kanıtı olan araştırmaların hiç bir tanesinde yatak istirahatinin faydasının görülemediğine dikkat çekti.

Erken Doğum Konusu ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir