Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz

Veba (bulaşıcı) hastalıklardan korunmak için beslenme açısından yapılması gerekenler ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Salgınlarda Yenmesi Gerekenler

Böyle zaman gıdalardan sirkeli mercimek yemeği yenmeli, sumak ve koruk (tatlanmamış ekşi üzüm) yemeklerde çokça kullanılmalıdır.

Piliç koruk suyuyla yada limon suyuyla pişirilip yenmelidir. Her gün koruk şurubu, ribâs (ışgın ağacı) ve kuzukulağı şurubu kul­lanılmalıdırlar.

Ayrıca her gün kullanılacak bir ilaç çok yararlı olmaktadır. Bu ilaç;

Koruk suyu
15 gram gülsuyu,
30 gram şeker
1,5 gram kil (tîn-i mahtûm)

Koruk suyunun içine diğer malzemeler karıştırıp içilmelidir. Bu ilaç vücuttaki kötülüklerin kovulmasında etkilidir.


-------- Sponsorlu --------

Frenklerin diyasinta dedikleri mücevherli macunlardan arada sı­rada kullanmalıdır. Bu macun en önemli organlara kuvvet verip birçok hastalıkları uzaklaştırır. Çok yararlı bir macundur.

Her gün yaklaşık 3 gram kadar veya daha çoğu uygun şerbetlerle kullanılmalıdır.

Salgın hastalıklar sırasında sıcak nitelikteki macunlar yememeli ve bunlardan sakınılmalıdır.

Bu durumda mesir macunu ve tiryâk-ı kebîr kesinlikle kullanılmalı­dır. Çünkü bu ikisi zararlı maddeleri uzaklaştırır ve toplulukları kötü havanın tesirinden korur.

Bulaşıcı hastalıklara karşı beslenme yöntemleri ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir