Yaz Mevsiminin Sağlığımıza Etkileri

Yaz mevsiminin sağlığımızı nasıl etkilediği ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Yaz mevsiminde havanın tabiatı sıcak ve kurudur. Yaz mevsimi gündüzler uzun olur; güneş sıcaklığını, hararetini gösterir; havanın rutubeti ve nemi azalmaktadır. Hava sıcaklığıyla nemli hava kurumaya başlar.

Sıcak Yaz Günlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sağlığına dikkat eden, önem veren kişiler mevsim farklılıklarına dikkat etmelidir.

Her mevsim farklı bir hava gösterir. Sağlığını güvenliğini sağlamak isteyenler bunlara dikkat etmeli yemesini, içmesini, giyeceğini ve yaşadığı mekanı ona göre değiştirmeli ve düzenlemelidir.

Yaz mevsimi sıcak ve kuru nitelikte olmasından safra hıltını arttırır ve hayati kuvvetler azalmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Safradan kaynaklanan ateşlenmeler oluşur, sıcak nitelikteki hastalıklar çoğalmaktadır. İnsanın vücudundaki hıltların kuvvetleri zayıflayınca hazım zayıflar, iştah azalmaktadır ve mide kuvvetli gıdayı sindiremez. Bu yüzden yazın da beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Kan vücudun ve hayati kuvvetlerin en önemli maddesidir ve özelliği nemli oluşudur.

Yaz mevsiminin sıcaklığı, vücudun sermayesi olan kam kurutup yakmamalıdır. Buna çok dikkat etmek gerekir. Yazın çok sıcak hava benzi sarartır, ruhu bunaltır.

Sıcaklar susamalara ve terlemelere neden olur, beynin çalışmasını azaltır ve göz ağrılarını arttırır.

Yaz mevsimi ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir