Bulaşıkların Elle Yıkanması Daha Sağlıklı

Bulaşıklar Sağlık Açısından Elle mi yıkanmalı yoksa makinede?

İsveç’li bilim insanlarının elle bulaşık yıkaması üstünde yaptığı araştırmar sonuçlandı. Çalışma kapsamında bulaşıkları elle yıkamanın makinede yıkanmasına göre daha sağlıklı olduğunu tespit edildi. Bulaşık makinesi ile yapılan yıkamalarda faydalı bakterileri de öldüğü meydana çıktı.

Bulaşığın elle yıkanması daha sağlıklıdır.

Bulaşık Makineleri ile ilgili yapılan bilimsel araştırma

Bulaşık makinesiile ilgili yapılan bu çalışmadan ezberleri bozacak bir sonuç görüldü.

Araştırmada bulaşıkların elle yıkandığı ailede yetişen çocukların bulaşık makinesinde yıkanan çatal, bıçak ve tabakları kullanan çocuklara oranla % 40 oranlarında daha az alerjiye sahip oldukları tespit edildi.

Elle yıkanan tabak, çatal ve bıçakları kullanan çocukların diğerlerine oranla daha az hastalıklara yakalandıkları da belirlenmiş oldu.


-------- Sponsorlu --------

Elde Yıkanan Bulaşık Neden Daha Sağlıklı

İsveç’li bilim adamlarına göre, bunun sebebi bulaşık makinelerinin vücuda faydalı olan bakterileri de yok etmesi. Bu sebeple bulaşık makineleri bağışıklık sistemimizi ve bedenin direnç kuvvetini düşürmektedir.

Bu nednele bulaşık makineleri bağışıklık sistemini ve bedenin direnç gücünü azaltır.
Bu da astım ile alerji gibi hastalıklara zemin hazırlıyor.

Peki ne yapılabilir? Evlerimize aldığımız bulaşık makinelerini çöpe mi atmamız lazım?

Hayır tabiki. Elde bulaşık yıkamanın zorluklarını herkes yaşamıştır. Hele bir de kış günlerinde o buz gibi akan sularda bulaşıkların durulanması ev hanımlarının kabusu olmuşturç.

İsveçli bilim insanları, bulaşık makinesi kullanılan ailelerin bazı bulaşıklarını elde yıkanmasını öneriyor. En azından bunun oranını ve dengesini sağlamış olursunuz. Bir nebze de olsan çocuklarınıza bu faydalı bakterileri aşılar ve onların bağışıklık gücünü artırmış olursunuz.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir