Milli Kemik iliği Bankamız

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, milli kemik iliği bankasının kurulması ile ilgili varılan son aşamayı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile açıklayacaklarını söyleyerek, “Artık kendimize ait milli bankamızdan, milli veri tabanlarımızdan seçim yapılacak, gereksinimlerimizi kendimiz karşılamış olacağız” dedi.

Bazen Twitter’da gerçekleştirilen kemik iliği bağışı kampanyaları da oldukça ses getiriyordu. Bunların en fazla konuşulanı ufak Melis kızımız olmuştu.

Kızılay İzmir Şubesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen bölge toplantısına katılan Akar, 2005′ te 305 bin ünite kan topladıklarını, yürüttükleri projeler ile bu rakamı geçen sene 1 milyon 865 bin üniteye ulaştırdıklarını ifade etti. Toplanan kanların 5 milyon şahsa umut olduğunun altını çizen Akar, Ülkemizdeki hastanelerin kan gereksinimlerinin % 95’ini karşılar pozisyona geldiklerini vurguladı.

Türkiye’deki Kan Bağışı Durumu

Akar, kış mevsiminin etkisini gösterdiği dönemler haricinde kan bağışında sorun yaşamadıklarına değinerek, 330 bin üniteyle İzmir’in kan bağışında ilk başta bulunduğunu, istenen seviyede olmayan İstanbul’da da başarıya ulaşmak için çabaladıklarını söyledi.


-------- Sponsorlu --------

Kan bağışındaki başarılarının yanısıra Sağlık Bakanlığı ile kök hücreyle ilgili araştırma ve çalışmalarını da devam ettirdiklerini aktaran Akar, şu şekilde konuştu:

“Türkiye’de kemik iliği nakli problem olmaktan çıkacak. Bölge kan merkezlerinde kök hücre bağışları yapılmaktadır. Türk Kızılayına kök hücre bağışçıları da oldukça önem vermektedir. İlerleyen günlerde Sağlık Bakanımız ile yapacağımız basın bildirisiyle bu işin başlangıcını vereceğiz.

Lösemi hastalığının tedavisi için kök hücre nakli gerekmektedir. Avrupa’dan, Amerika Birleşik Devletleri’nden kemik iliği arayışlarına giriliyordu. Bundan sonra buna gerek kalmayacak. Artık kendimize ait milli ilik bankamızdan, veri tabanlarımızdan seçim yapılarak, ihtiyacımızı kendimiz sağlamış olacağız.”

Yurt içinde ve dışında sürdürdükleri yardım projelerini anlatan Akar, bir şirkete yaptırdıkları çalışma sonucu, halkımızda Türk Kızılayına güvenirliğin, % 90,5’e çıktığını, 2004 senesindeki %40’lar oranlarından bu seviyeye gelmenin çok kolay olmadığının altını çizdi.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir