Ulusal Kemik İliği Bankası

İlik nakli bekleyenlere Sevindirici haber

Kemik iliği nakli bekleyen kişiler için umut olacak “Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezine”gönüllü verici olmak için kaydolan vatandaşların sayıları 30 bine yaklaştı. Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğinde gerçekleştirilecek proje kapsamında ilerde kordon kanlarının da toplanması hedefleniyor.

Kök Hücre Vakfı Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, bir süre önce Diyarbakır’da yapılan 5. Ulusal Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Kongresi’nde, Türkiye’de kök hücre tedavisinde gelinen son aşamayı ve yeni gelişmelerin, bu alanındaki önde gelen uzmanların da katılımı ile masaya yatırıldığını açıkladı.

Kemik iliği vericisi olmak isteyen gönüllü vatandaştan kan örneklerini Türk Kızılayı’nın topladığını, kısa süre içerisinde sayının 30 bine ulaştığını aktaran İlhan, “Bu rakamın yakın zamanda 200 bini bulması, ardından da kordon kanı bankacılığının başlamasını hedefliyoruz. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın bu hususta olumlu kararlar alması, üniversitelerin de gerekli desteği vermesi sebebiyle geçen sene ülkemizde kemik iliği nakli sayısı 4 bine yaklaştı ve Avrupa’da ön sıralara geldi” ifadesini kullandı.


-------- Sponsorlu --------

Prof. Dr. İlhan, bu hastaların % 4-5’inin yabancı hasta olmasının diğer bir memnuniyet verici durum olduğunun altını çizerek, Türkkök Projesi’nin aktif hale gelmesiyle kemik iliği verici bankasının yalnızca ulusal değil uluslararası düzeyde de hizmet vermesinin amaçlandığını açıkladı.

Ulusal kemik iliği bankası kurulacak
Kök Hücre Vakfı Başkanı Prof. Dr. İlhan’ın açıklamalarına göre, Türkkök Projesi ile Türkiye’de kök hücre nakli tedavisi olması gereken kişiler ve birden fazla gönüllü vericiye ait doku grubu bilgilerinin depolandığı “Ulusal Kemik İliği Bankası” (UKİB) kurulacak.

2014 yılında Türkiye’de 3 bin 327 kemik iliği nakli gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir