Sosyal Destek ve Sevgi ile Kanser Tedavisi

Yaşar Üniversitesinde Psikoloji Bölümünün Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berrin Eylen Özyurt, kanser tedavisinde hastaların ruh halinin ciddi bir paya sahip olduğuna değinerek, bilhassa son 20 senede dünya çapında yapılan araştırmalarda hastalara verilen sosyal desteğin gerekliliğine dair bulguların altını çizdi.

Dr. Özyurt, kanser hastası kişilerin aile ve arkadaşlarından göreceği sosyal destekle, korku ve endişeleriyle daha basit baş edebileceklerini ifade etti.

Kanser Hastalarına Sosyal Destek

hormon-tedavisi-kanser-yaparmiÜlkemizde her sene yaklaşık 150 bin kişi kansere yakalanıyor. Pek çoğu ise kendisinde büyük stres ve sorun yaratan bu hastalıkla baş etmeyi kabullenemiyor. Bu durumda sosyal desteğin son derece faydalı olduğunu ve aile bireylerinde alınan duygusal destek ile hastalarda fiziksel ve ruhsal olarak olumlu belirtilerin yaşandığı görülen pek çok araştırmanın yapıldığını kaydeden Dr. Berrin Eylen Özyurt;

“Kanser teşhisi koyma döneminde verilen sosyal destek ile uzun hayat arasındaki ilişkiyi gösteren birçok araştırma var. Ayrıca ciddi veya süreğen bir durum sebebiyle stres yaşayan ve aşırı derecede sosyal destek aldıklarını düşünen kişilerde bağışıklık fonksiyonlarının daha iyi yerine getirildiği de biliniyor.


-------- Sponsorlu --------

Kanser hastalarının hangi desteği, kimden aldıklarında daha faydalı bulduğunu gösteren araştırmalara göre, aileden ve arkadaşlardan alınan sosyal destek, hastalar tarafından daha faydalı bulunmuştur. Ayrıca hekimlerden alınan bilgi desteği ve hemşirelerden alınan güven ile duygusal destek de çok önemli görülmüştür” dedi.

Kanser Hastası Yakınlarına Eğitim

Hasta yakınlarının, hastalarına daha faydalı sosyal destek verebilmeleri amacıyla gerekli bilgi ve becerileri de kazanmaları gerektiğini dile getşren Dr. Özyurt, bu hususta çeşitli psiko-eğitimlerin düzenlemesinin faydalı olacağını ifade etti

Türkiye’de Kanser Ölümleri Ne durumda

TÜİK istatistiklerine göre ülkemizde ölüme neden olan ilk 5 hastalık grubuna göz atıldığında % 39.8 ile dolaşım sistemi rahatsızlıkları ilk başta, % 21.3 ile kansere sebep olan iyi huylu ve kötü huylu tümörler ise 2. sırada yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre Türkiye kanser haritası değerlendirildiğinde her sene ortalama 150 bin yeni kanser olgusu tanısı konuyor. Erkeklerde en çok akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri vakalarıyla karşılaşılıyor.

Hastalara Sosyal Desteğin Önemi

Sosyal destek, bilhassa hastalık aşamasında insanların duygusal problemleriyle başa çıkabilmesi için onlara moral ve tavsiye vererek yüz yüze geldikleri stres yaratan özel durumlarla baş etmelerinde yardım eden bir destek şekli olarak tanımlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir