Fotoğraftan Kanser Teşhisi Nasıl Yapılır

Doktorlar fotoğraflara bakarak çocuklarda kanser belirtilerinin anlaşılabileceğini açıkladı.

Çocuklarınızın fotoğraflarını dikkatlice inceleyin. Eğer fotoğrafta göz bebekleri beyaz bir görüntüye sahipse, hiç zaman kaybetmeden bir hekime müracaat edin.

Çocukluk çağı göz kanserleri arasından en fazla rastlanılan ‘Retinoblastom’un önemli belirtileri arasında, göz bebeklerinin fotoğraflarda beyaz çıkması ve gözlerde kayma olduğunu dile getiren Özel Keçiören Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Esin Fırat, “Hastalığın erken teşhisi çok önem taşıyor. Aileler mutlaka çocuklarının fotoğraflarını incelemeli.” dedi.

Hastalığın, genellikle 0-3 yaş arasındaki çocukları tehdit eden bir kanser çeşidi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Fırat, kanserin göz içinden vücudun diğer bölgelerine yayılmadan tedaviye başlanması gerektiğini açıkladı. Fırat, “Aksi durumda yaşama şansı % 95 oranlarındayken, tedavide geç kalınarak kanserin göz içinden vücuda yayılması, yaşama şansını % 5’e kadar düşürebiliyor” dedi.


-------- Sponsorlu --------

Daha Önce İngiltere’de de bir aile çocuklarındaki kanseri fotoğraftan teşhis etmişti

İngiltere’de her ebeveyn gibi yeni doğan çocuklarının fotoğraflarını çeken Curtis ve Leonie Norville ailesi, 9 haftalık oğulları Romero’nun sol gözünde beyaz bir yansıma olduğunu farketti. Bir terslik olduğu düşüncesine kapılarak hastaneye götürülen çocukta göz kanseri teşhis edildi ve gözünün arkasında tümör bulunduğu saptandı.

Birmingham şehrinde yaşayan profesyonel fotoğrafçı ve kameraman Curtis Norville, bir gözdeki beyaz yansımanın anormal bir durum olduğunu fark ederek derhal çocuğu hastaneye götürünce, yapılan incelemelerde çocukta nadir görülen bir göz kanseri olduğu teşhis edildi. Çocuğun sol gözünün arkasında büyük bir tümör, sağ gözünün arkasında da birkaç küçük tümör bulunduğu fark edildi.

Bu beyazlığın normal gözle bakıldığında görülemediği ancak fotoğraf çekilirken flaş çakılınca görüldüğü belirtildi.

Romero yaklaşık 4 ay kemoterapi ve lazer tedavisi gördü. Çocuğun tedaviye olumlu karşılık verdiği, durumunun iyiye gittiği kaydedildi.

Curtis Norville, fotoğraflarda gözün kırmızı görünmesine çok rastlanıldığını ancak beyazlık, adeta gözde bir çukur varmış gibi görüntüye ilk defa şahit olduğunu dile getirdi.
Norville ailesi, diğer ebeveynleri uyarmak için çocuklarının durumunu bildirdiklerini ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir