Sıcak Suyun Saça Zararları

Dermatoloji Uzmanı Doktor Ata Nejat Ertek, ”Kış günlerinde havaların aşırı kuru olması sebebiyle için saçlarımıza daha çok özen göstermemiz gerektiğini söyledi.

Sıcak Suyla Saç Yıkamak Zararlı mı?

Saçı aşırı yıkamak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına yol açar. 3 günde 1 defa yıkamak büyük kent yaşamının kirli havasında idealdir.

Saç dipleri ve saç üstünde bulunan asit ve koruyucu lipit tabakayı eritmesi sebebiyle saçınızı aşırı sıcak suyla yıkamayın. Saçlarınızı yıkarken Ilık su kullanmaya özen gösterin.”diye açıkladı.

Saç Bakım Aletlerinin Sağlıklı Kullanımları

Doktor Ata Nejat Ertek, ”Ayrıca Saç kurutma makinesini fazla sıcaklıkta çalıştırmayın. Aşırı sıcaklık, fön çekmek ve çok sıcak maşalarla saçı biçimlendirmek saç sağlığı için zararlıdır.

Saçınızı gergin bağlayan ağır toka ve taçları kullanmaktan kaçının Bu biçimde kullandığınız toka ile taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına yol açabilir.”dedi.


-------- Sponsorlu --------

Soğuk su ile saç yıkamanın yararları

sac yikamaDr.Ata Nejat Ertek, ”Saçınızda sedef, egzama gibi sıkıntılı bir rahatsızlığınız bulunuyorsa veya dökülme gibi bir sorun yaşıyorsanız dermatoloğunuzun tavsiye edeceği kükürt ve katran içeren; mantar ve bakterilere karşı koruyucu özellikleri bulunan ilaçlı şampuanları tercih ederek kullanın.” diye söyledi.

Dr. Ata Nejat Ertek, ”Saç dökülmeniz çok oluyorsa saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın tavsiye ettiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren ilaçları kullanabilirsiniz. Saç için uygun vitaminler de çok gereklidir.

A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşmasını çoğaltır. B1 ya da B6 vitaminlerinin eksikliği, saç dökülmesine yol açmaktadır. C vitamini saç köklerinizi uyararak saçın uzamasını ve saç tellerinizdeki pigment üretimini düzene sokmanızı sağlar. Son olarak B12 vitamini saç köklerinizi besler.” diyerek Bilgi Doktoru okurlarımızı bilgilendirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir