Kaldirik Otunun Faydaları

Şifa Kaynağı Kaldirik Otu Bitkisinin Faydası Saymakla Bitmiyor

MANCAR ( KALDİRİK ) OTU FAYDALARI

Enfes lezzette bir ot…. Ferahlatıcı, sıkıntı giderici etkisi ile yüzyıllardır tüketilen bir besindir. Ülkemizde özellikle Marmara-Karadeniz kısmında bolca yetişen bir bitkidir.

Bilgi Doktoru – Düzce ilinin doğal şifa kaynağı olan Kaldirik otu, bol miktarda tüketilirken, doğal şekilde yetişmesi de taliplerinin sayısını artırıyor.

Baharın müjdeleyicisi olarak adlandırılan ve Düzce halkının severek yediği kaldirik otu pazardaki yerlerini şimdiden almış görülüyor.

Bölgenin yüksek bölgelerinde yetiştirilen Kaldirik Otu tamamen doğal olduğu için, Düzce halkının sofrasında bol bol tüketiliyor.

Kaldirik Otu Ne İşe Yarar? Faydalı Olduğu Hastalıklar…

Bu doğal bitkinin en fazla bilinen yararları ise; kansere karşı koruyucu olması, idrar söktürücü, ateş düşürücü, iltihap kurutucu etkilerinin olmasıdır.


-------- Sponsorlu --------

Düzce’de ormanlık ve yüksek bölgelerde yetişen kaldirik otu, doğal besin gıdası olarak pazarlarda satılırken, toplayıp satanlar içinde aile bütçelerine ek gelir kapısı oluyor. Pazarcı esnafı topladıkları kaldirik otunu pazara getirerek müşterilerine satışa sunuyor. Demet şeklinde toplanan otun fiyatı ise 2 ile 3 TL arasında satılmaktadır.

Düzce Halkı İçin Geçim Kaynağı

Mevsimi geldiği zaman pazarda kaldirik otunun eksik olmadığını dile getiren pazarcılar, Kaldiriğin tamamen doğal bir ortamda kendi kendine yetiştiği için katkısız bir bitki olduğunu vurgulayarak, baharın müjdeleyicisi şeklinde de bilinen bu otun besin değerinin çok yüksek olması sebebiyle de tercih edildiğini dile getiriyorlar.

Başlıca Yararları;

İdrar söktürücü özelliği bulunur,

Balgam söktürür,

Boğaz ağrısına iyi gelir,

Bademcik iltihabına karşı etkilidir,

Ter atar,

Öksürüğü keser,

Antidepresif etki göstermektedir,

Depresyona karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir