Sonbahar Aylarının Sağlığımıza Etkileri

Sonbahar Aylarında Yapılması Gerekenler

Sonbaharın tabiatı soğuk ve kuru olmasından bedende sevda hıltı artmıştır, bunun için yenecek gıdaların buna göre ayarlanması gerekmektedir.

Sonbahar Mevsiminde Dikkat Edilecek Hususlar

İlk dikkat edilecek şey vücutta kuruluğu arttıran nesnelerin yenmemelidir. Sonbaharda av hayvanlarının etlerinden, kurutulmuş etlerden özellikle kaçınmalıdır.

Tok Karnına Uyumanın Zararları

Mide dolu iken yatmamalı, soğuk yerde uyumamalıdır. Bu mevsimde taze meyvelerden sakınmak ve çok yememek gerekmektedir.

Zira kokuşmaktan doğan hastalıklara neden olur. Eğer sabredemeyip yenmek istenirse o zaman tatlı üzüm yenilebilir.
Ancak üzüm şayet dalından toplanıp da yenilecekse, toplandıktan sonra üç gün süresince yenmemek, serin bir yere aşılmalı daha sonra yenmelidir.

Tatlı elma ve tatlı armut da yenilebilir ama şartı dalından koparıldıktan sonra en az birkaç gün ambarda durmuş olması gereklidir.


-------- Sponsorlu --------

Güzel kokulu şerbetler

Sonbaharda bedenin nemini arttıran kan yapıcı yiyecekler yenmelidir, Ne kadar kanı arttıran gıda varsa yemek uygundur. Sulu şarab-ı reyhanı (Güzel kokulu şerbet) gayet uygundur.

Sonbaharda sular gayet soğuk olur. Eğer yiyecek olarak ağır yiyecekler yenilir üzerine de o soğuk sudan içilirse mide hazım edemez.

Çünkü mide yaz mevsiminden çıkmış ve zayıftır. Bu durumda soğuk su mideyi daha da zayıflatır. Böyle olunca midedeki gıda henüz sindirilecek hale gelmeden yani ham bir halde katı katı hareket ederler.

Ham gıdayı tabiat çeker; bedenin organlarının dar olan kısımlarında durur ve tıkanmalar meydana getirir.

Buralardan atılması gerekli olanlar atılamaz, yollar tutulmuş ve tıkanmış olur.

Vücuttan atılması gereken buharlar birikir ve bu buharın serti yada hafifi ne varsa beyne çıkar, burada zaman içinde çoğalmaktadır ve aşağılara yani boğaza yada akciğere iner.

Bu durum da zatürre ve her çeşit boğaz hastalıklarına sebep olur ve nezleler oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir