Zonguldak Alaplı Hastanede Ebola Virüsü Vakası

Zonguldak Alaplı ilçesinde geçtiğimiz hafta Nijerya’dan ülkemize intikal ettiği bildirilen şahıs Ebola virüsü teşhisi ile hastaneye kaldırıldı.

Saat 23.45 esnalarında Zonguldak’ın Alaplı ilçesinden Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne intikal ettirilen Önder Gürsoy adlı kişi, Ebola virüsü riski ile izole bir odada müşahede altına tutuluyor. Hastane karantina altına alındı ve hastane güvenilirliği aşağı yukarı 1 saat süresince hastaneye giriş ve çıkışları yasaklandı.

Yüksek ateş ile kusma şikayetleriyle hastaneye getirilen Önder Gürsoy’un 2 hafta önce Nijerya’dan ayrılmış olması, ebola ihtimalini artırdı ve hastaneyi alarma geçirdi. Fakat yapılan kontrollerin ardından hastanın sıtma olduğunun öğrenilmesi ile karantina kaldırıldı ve hastane normal durumuna kavuştu.


-------- Sponsorlu --------

Vakanın olduğu esnada hastanede tedavi olan bir hastanın akrabası Ender Gündoğduoğlu “ Ben burada oturuyordum ardından ambulans geldi. Ambulansta bulunan sağlık personelleri maske takmışlardı. Ardından içeride bulunan kişileri dışarı çıkmalarını istediler. Ardından güvenlikçilere olup bitenleri sorduk. Getirilen hastanın virüs taşıma olasılığının bulunduğunu ifade ettiler” diye belirtti.

Bir diğer hasta yakını Şaban Doğan ise “ Yaklaşık 1 saat önce hastamızı getirdik. Sağlık personellerinin maskeli olduklarını gördük, o esnada bir hasta getirdiler, bizi içeriye müşahede odasına almak istediler. Ebola virüsü taşıyan birinin geldiğini, ardından gelen hastanın ebola salgını olmadığını ifade ettiler” diye açıkladı.

Ebola Virüsü  teşhisleri ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir