Gebelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Gebelikte Pirinç tüketiminin önemi

Gebelikte artan kalsiyum, demir ve vitamin gereksinimlerinin karşılanması için tahıllar ve kuru baklagiller tüketilmesi gereken besin gruplarında yer alır. Bu süreçte hem annenin hem de bebeğin ihtiyaç duyacağı vitaminlerin kaynağı olarak görünen pirincin tüketilmesi de, bilhassa tavsiye edilen gıdalardandır.

California’da yapılan birçok araştırma; pirinçte bulunan değişik vitamin ve minerallerin hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı bakımından doğal bir vitamin ve mineral kaynağı olan pirincin bünyesinde; protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2 vitaminleri ile demir bulunur.

Hamilelik döneminde kadınlar, demire normal şartlardan 2 kat daha çok ihtiyaç duymaktadırlar. Hamileliğin son aylarında bebek, doğumdan sonra ilk yaşamsal fonksiyonlarında kullanmak üzere demir depolamalıdır. Bu sebeple hamileliğin son zamanlarında tüketilen pirincin hem anne hem de bebek sağlığında çok olumlu etkileri vardır.


-------- Sponsorlu --------

Gebelikte pirinç tüketimi

Pirinç, kan şekeri oranını sabit tutması, hazmının kolay olması ve içinde bulunan zengin mineraller ile hamilelik döneminizin rahat geçmesine yardımcı bir besin türüdür. Bunun yanı sıra tansiyonu dengeleme etkisi ile bilhassa hamilelik öncesi meydana gelebilecek yüksek tansiyonun engellenmesinde etkilidir.

Pirincin içerisinde bulunan A vitamini; deri, saç ve diş eti sağlığı için gerekli bir vitaminken B1 vitamini; bebeğin gelişim sürecinde hücre oluşumu, dolaşım sistemi ve sinir sistemi için vazgeçilmez bir vitamin kaynağıdır.

B2 Vitamini; Hamilelik döneminde artan enerji gereksinimlerine yanıt verebilmek için, besinlerdeki enerjiyi açığa çıkarması sebebiyle önemli bir vitamin kaynağıdır. Pirinçte bulunan minerallerden Kalsiyum ise, bebeğin sağlıklı vücut ve kemik yapısının oluşması ve bunun yanı sıra anne adayında oluşabilecek diş çürümesi, el ve ayak tırnaklarındaki güçsüzlükler ve kalsiyum eksikliğinde oluşacak bedensel ağrılar için birebirdir. Pirinç ilaveten hamileler için oldukça önemli olan folik asit alımı açısından da zengin bir kaynaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir