Sivilce Çıkması Nasıl Engellenir

Sivilcelerin Çıkması veya Çoğalması Nasıl Engellenir? Azaltmak İçin Tavsiyeler….

Sivilce yalnızca buluğ dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler bilhassa yetişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha inatçı olabiliyor. Üstelik bu durum ergenlik döneminde hiç sivilce sorunu olmayan yetişkinler için oldukça moral bozucu oluyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, sivilceleri azaltmak için tavsiyelerde bulundu.

Hamilelikte bir takım hormonlarda çoğalma görülmesini sebebiyle ve ciltte yağlanma artışından dolayı ciltte sivilcelenmeye ya da var olan sivilceler de artmayayol açablir. Hamilelerde bilhassa artan androjen hormonu ciltte seBase glandları uyarır ve sebum artışına yol açar bu da bakterilerin çoğalmasını, inflamasyonu kolaylaştırarak sivilce oluşmasına yol açabilir. Hamilelik döneminde sivilceler hafif, orta ya da şiddetli düzeyde görülebilir. Hamileliğin yalnızca bir döneminde görülüp yok olabilir veya gebeliğin sonuna kadar çıkmaya devam edebilir.


-------- Sponsorlu --------

Sivilceleri azaltmak için tavsiyeler;

Yüz Temizliği; Yüzünüzü ellerinizle hafifçe günde 2 defa sabunla veya temizleme ürünü ile yıkayın.
Yüz Yıkamak; Yüzünüzü yıkadıktan sonra havluyla kibarca kurulayın. Eğer ovalayarak yıkarsanız bu durum irritasyona sebep olarak sivilceyi arttırabilir.
Nemlendirici Kullanmak; Kullandığınız nemlendiricilerin yağsız olmasına dikkat edin.
Sivilceleri sıkmak doğru bir davranış değildir. Sivilceleri sıkmayın, ovalamayın ve patlatmayın. Bunlar sivilcelerin artmasına ve iz kalmasına yol açabilir.
Beslenme; Gebelikte beslenmenize dikkat edin.. Baharatlı, acılı gıdalar sivilcelerin artmasına yol açabilir.
Sivilce Geçiren Ürünler; Sivilcelerinizin için bilmediğiniz ürünleri kullanmayın. Bakım ürünü hakkında kesinlikle bir uzmana danışarak alın ve kullanın. Çünkü bazı ilaçlar, kremler veya jeller hamilelik sırasında bebeğiniz için zararlı olabilir. Kadın doğum uzmanınız ve dermatoloji uzmanınız size gebelik sırasında uygulayabileceğiniz çözümleri sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir