Hamilelikte Yoga Yapmak

Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit: – “Hamile yogası yapan bayanlar bel, boyun, sırt ağrısı çekmeden çok rahat hamileliklerini tamamlayabiliyor” dedi.

Bilgi Doktoru – Yoga Uzmanı Doktor İskit, hamile yogası yapan bayanların, bel, boyun, sırt ağrısı çekmeden hamileliklerini rahat bir şekilde tamamladıklarını ifade etti.

Memorial Antalya Hastanesi Konferans Salonu’nda yapılan hamilelik yogasına, 12 hamile anne adayı katıldı. Yoga uzmanı Neslihan İskit, Antalya’daki ilk konferansında, anne adaylarına, gebelik dönemi ve doğum esnasında esnekliklerini nasıl keşfedeceklerini uygulamalı olarak tarif etti. Dr. İstik, anne adayları için özel hazırlanmış temel duruş şekilleri ile ilgili da bilgi aktardı.

İskit, gazetecilere yaptığı açıklamalarda, hamilelik yogasının, gebelik boyunca düzenli olarak yapılması gerektiği açıkladı. Gebeliğin, vücutta yol açtığı değişikliklerin en önemlilerinden birinin, duruş bozukluğu olduğunu belirten İskit, şu şekilde konuştu:


-------- Sponsorlu --------

“Gebelik boyunca kadın bedeninde fiziksel, hormonal ve psikolojik pekçok farklılıklar oluşur. Bebeğin ana rahminde büyümeye başlamasıyla rahimde de büyüme meydana gelir ve ağırlık artar. Buna bağlı şekilde anne adayımızın vücut ağırlık merkezinde de değişim olur. Bu durum omurganın doğal yapısını bozmaktadır. Yoga bu bozulmaları engelleyebiliyor. Hamile yogası yapan kadınlar bel, boyun, sırt ağrısı yaşamadan rahat hamileliklerini tamamlayabiliyor.”

Neslihan İskit, yoga yapan bayanlarda ağrı eşiğinin de yükseldiğini, sancılı kısmın daha rahat atlatıldığının altını çizdi. Doğumun ardından kadının iç organlarının eski halini almasında da yoganın önemli etkileri olduğundan bahseden Dr. İskit, “Yogada kesinlikle zor yada akrobatik bir duruş yok. Tümü hamile kadına göre hazırlanmış duruşlardır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir