Doktorların E-Reçete Şifrelerinin Çalınması

Sağlık kurumlarını gözüne kestiren dolandırıcılar, hekimlerin e-reçete şifrelerini ele geçirdi. Şebeke, pahalı ilaçları hastalar üzerine yazmaya başladı. Halk ilaç parası ödemeye mecbur bırakıldı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, sağlıkta çok tartışılacak bir iddiayı gündeme taşıdı. Sendikaya üye hekimlerin şikayeti üzerine dolandırıcılık şebekelerinin hekimlerin e-reçete yazarken kullandıkları şifreleri çaldıklarını açıkladı.

Dolandırıcılığın Bedelini Eczacı Ödeyecek

Çalınan şifreler ile yazılan e-reçetelerle ilaç alındığını belirten Saydan, “Bu reçeteyi bilmeden karşılayan ve gerçekte kendisi de mağdur olan meslektaşlarımıza fatura edilmektedir” şeklinde konuştu.

E-reçete numarası ile gelen kişilerden T.C. kimlik numarası sorulduğunu vurgulayan Saydan şu uyarıda bulundu:


-------- Sponsorlu --------

Eczacıların Dolandırıcılık Açıklaması

“Sisteme girerek, kendi ilaçları ise alan bölümüne da aynı T.C. kimlik numarasını girip ilaçlarını teslim ediyoruz. Hasta yakını ise ilaçları teslim alan bölümüne; yine e-reçeteyi getirenin T.C. kimlik numarasını sorup ilaçlarını teslim ediyoruz. Bizler yalnızca eczacıyız. Her reçete için hekime ulaşmamız mümkün değildir. Bu sebeple sorumlu tutulamayız” şeklinde açıklandı.

Halkın Yapması Gerekenler?

İnsanların ilaç parası ödemekten kurtulması amacıyla yapması gerekli olanlar:

– Kimlik bilgilerinizi hiç kimse ile paylaşmayın.

– İsminize ilaç yazılıp yazılmadığını SGK web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

– Muayene ve ilaç bilgileri için SGK’ya cep telefonu numaralarınızı girin.

E-devlet sisteminden işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz.

– İlaç yazıldığını belirlerseniz Alo 170 hattına şikayet edebilirsiniz.

Yapılan bu dolandırıcılık konusu ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir