Fındık Kabuğu İle Kanser Tedavisi

Fındığın Kabuğunda Kanser İlacı Bulundu

Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, fındık kabuğunda kemoterapi ilaçlarının ham maddesi paklitaksel maddesinin tespit edildiğini açıkladı.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, yapmış olduğu çalışmalar neticesinde fındık kabuğunda dünyada tüketilen 5 kanser ilacından birinin aktif maddesi olan paklitakseli tespit ederek kanser tedavisi açısından büyük bir tespite imza attıklarını ifade etti.

Aynı konu ile ilgili TÜBİTAK tarafından desteklenen 2 tane projemiz daha mevcut. Makro seviyede endüstriyel üretim için gereken proje müracaatımızı da Sanayi Bakanlığımıza yaptık” diye belirtti.

Giresun Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Taş ve Yrd. Doç. Dr. Saim Topçu ile beraber yaptıkları projeleri hakkında konuşan Profesör Uğraş, “Türkiye ekonomisine kazandırılması için bu projemizin alt yapısını meydana getirdik ve bu yönde çalışmalarımızı tamamladık. Projemizi ekonomiye kazandırmayı amaçlıyoruz.
Fındığın Türkiye’de en ciddi tarım ürünlerinden bir tanesi olduğunu hatırlatan Prof. Halil Uğraş, fındık kabuğunda yer alan kemoterapi ilaçlarının hammaddesi paklitaksel maddesinin doğada oldukça az düzeyde olduğunu ve bu nedenden çok değerli olduğunu söyledi.


-------- Sponsorlu --------

Uğraş, üniversitenin destekleriyle, fındık yağı, fındık kabuğundan eko-boya, arı ürünleri ile hücre yenileyici kozmetik ürünlerinin araştırmalarının yapıldığını ve çocuklara yönelik süt ve süt ürünlerinin kalitesini arttırma çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

TÜBİTAK projeleri kapsamında deneylerin hala sürdüğünü söyleyen Uğraş, makro seviyede üretim yapabilmek için makul disiplinlerde uzman ekip personellerine ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, paklitaksel araştırmaların yanı sıra, Düzce Üniversitesi laboratuarların da endüstriyel ve tarımsal atıkların değerlendirilmesi için Sanayi Bakanlığına sunulan Bio-Yakıt projeleri olmasından ve kabul edildiği zaman bu proje ile beraber çevre sorunlarının sona ereceğinden bahsetti.
Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, bütün bu çalışmaları yaparken üretime yönelik olarak finansmanı sağlayacak sanayi kuruluşlarıyla işbirliği arayışı içerisinde olduklarını ve bu kuruluşlardan gelecek tekliflere açık olduklarını vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Fındık Kabuğundan Kanser İlacı yapılması projesi ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir