Yaz Mevsimi İçin Tavsiyeler

Yaz mevsimi önerilerimiz ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Kusmayı kendisine makul bulanlar bu mevsimde sıkça kusmalıdır.

Kusamayanlar müshille bedeni temizleyebilirler. Kullanılacak müshiller kuvvetli olmamalı, yaz günlerinde hafif müshiller tercih edilmelidir; Hıyarşenber (fructus cassia fistulae) şerbeti, gül şerbeti ve menekşe şerbeti en uygunudur.

Yaz günlerinde rahatça kullanılacak müshillerden bir tanesi de Menekşe Hapı (Sufuf-ı Menekşe) dır.

Menekşe Hapı Nedir, Nasıl Hazırlanır?

20 yada 30 gram kuru kokulu menekşe dövülerek toz haline getirilir. Elenir ve temiz bir kapta bir o kadar şekerle karıştırılır ve saklanır. Gerektiği zaman bir tatlı kaşığı alınır, su ile içilir. Bu miktar müshil için yeterli olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Yaz Aylarında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yaz mevsiminde sporu, yemeği, şarabı ve cinsel münasebeti azaltmalı, fazla sıcaklarda aşırı hareket etmeyip sakin ve rahat oturmak, mümkünse bol bol istirahat tercih edilmelidir.

Sıcakta yaya olarak çok yürümemek lazımdır. Güneş altında durmak, sıcak hamama girmek ve hamamda çok kalmak sakıncalıdır.

Bunların aksine sıcak öğle saatlerinde soğuk sular dökünmek bedene yarar sağlar.

Yazın Ne tür Giysiler Giymeliyiz

Yazın giyecek olarak keten kıyafetleri tercih etmelidir. Beyaz renkli giysiler seçilmelidir. Ketenden sade bir elbise yeterli olacaktır. Yaşanacak mekan olarak ise yüksek yerler ve gölgeli serin yerler seçilmelidir.

Yaz aylarında dikkat edilecek hususlar ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir