Mideye Beslenme Tüpü Yerleştirilmesi

Yemek yiyememe sorunu olanlar için mideye Beslenme tüpü yerleştirilmesi ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Perkütan Endoskopik Gastrostomi (PEG)

Mideye beslenme tüpü yerleştirilmesi endoskopiyle uygulanan ve ameliyata ihtiyaç duyulmayan bir işlemdir.

Şuuru kapalı yada sorunlu olan yutma problemi olması sebebiyle yemek yiyemeyen kişilerin beslenmelerinin bir biçimde sağlanması gerekmektedir. Bu sebeple eski dönemde ameliyat yapılarak hastaların midelerine beslenme tüpü yerleştirilirdi. Fakat bulunduğumuz dönemde mideye beslenme tüplerinin yerleştirilmesi endoskopik şeklinde yapılabiliyor.

Dolayısıyla ciddi bir ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır. Aynı zamanda uygulamaya bağlı yan etkilere çok az rastlanılmaktadır.

Kişi zaman içinde yutma yeteneğini tekrar kazanırsa beslenme tüpü tamimiyle çıkarılabilir ve bir problem meydana getirmez.


-------- Sponsorlu --------

Beslenme tüpüne PEG diye tanımlanabilir. PEG yani perkütan endoskopik gastrostomi manasına gelmektedir.

Beslenme tüpü yerleştirilmesinin ardından güzel bir bakımla 1-2 sene tüp olduğu yerde kalabilmektedir. Tüpün çevresinden sızıntı, enfeksiyon yada tüpün tıkanması en yaygın görülen problemlerdir.

Beslenme tüpü yerleştirilmesinin ardından bir kişinin günlük aldığı gıda ve su seviyesi blendırdan geçirilerek sıvı biçime getirilip enjektörle tüpten verilir.

Veya bu tarz kişilere özel beslenme solüsyonları hazır haliyle alınabilir. Bu şekilde devamlı beslenme mümkün olabilir.

PEG yani perkütan endoskopik gastrostomi işlemi ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

3 YORUM

  1. Sibel

    Mikrosafalin bir oglum var yemek yemekte zorlaniyor mideden meslenmesi gerek ben bununla ilgili birsey bilmiyorum sizin oneriniz nedir

  2. ferir

    Annem 3 ay once peg takıldı 1 ay kala sızıntı olmaya başladı bazen 24 saat bir en fazla 15 gr sarı bazen yeşil şu pansuman bezinde görüyoruz genel cerrah deride bise yok mama ve ilaçlar düzgün alıyor vücut acaba normal mi böyle durumlar

  3. Havva

    Merhaba uzun süredir annem PEG ile besleniyor.Yeni takılan PEG dördüncüsü yaklaşık on yıldır bu şekilde besleniyor.Acaba uzun süre PEGile beslenme başka rahatsızlıklara sebeb olur mu?Birde PEG’in deriye yapışan kısmındaki halkanın 2-3 günde hareket ettirip yani içeri dışarı şeklinde yapılması gerekiyor mu?Mide koruyucusunun sürekli vermek gerekiyor mu?İlginiz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir