Sonbaharda Sağlıklı Yaşam Önerileri

Bu mevsimin tabiatı soğuk ve kurudur. Bedene sevda hıltı galip olur.

Sonbahar aylarının insan sağlığına etkileri ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Bu mevsimde daha fazla tabiatı sıcak ve yaş gıdalar yenmelidir. Kuruluk veren şeylerden ve fazlaca cinsel ilişkide bulunmaktan sakınılmalıdır.

Öğle vaktinin sıcağından ve sabahın soğuğundan korunmalıdır. Bu mevsimin sonunda müshil içmek uygundur. Ancak kusmak iyi değildir.

Sonbaharda şayet yağmur yağar ve hava çok soğuk olmazsa bu iyidir, havayı daha dengeli hale getirir.

Sonbahar bir takım otlardan çıkan koku ve buharın havaya karıştığı günlerdir.

Zira birçok otların kurumaya başladığı zamandır. Gecenin ortasından kuşluk vaktine kadar çiğ düşer, sonra güneş çıkar öğle vaktinin güneşi tüm otları kızdırır. Ardından yeniden hava soğur, bu durum otlardaki çiğ sularını birkaç günde küflendirir.

Güneş harareti alarak havaya karıştırır ve havanın tabiatı bozulur ve zararlı olur. Bu zararlı hava nefes yoluyla alınır böylece zararlı hava kalbe, beyine ve organlara dağılır. Bu durum sağlığı bozar ve hastalıklara neden olur.

Böyle havalardan sakınmak gerekmektedir, Böylesi durumlarda iyi ve güzel kokular koklanmalıdır.


-------- Sponsorlu --------

Sonbahar havası yatsıdan kuşluğa kadar soğuk, kuşluktan yatsıya kadar sıcak karakter gösterdiğinden insan vücudunu ve tabiatını zayıflatır.

Hava sıcaklığının bir gün içinde çok parametre olduğu için çoğu hastalıklar ortaya çıkabilir ve bu havalarda hastalık çok olur.

Yazın yenilen meyveler yada tabiatı kuvvetli yiyecekler bedende istenmeyen hıltlar oluşturmuşsa sonbahar havasının hızlı değişkenliği ile bunlar hastalık meydana getirebilir.

Vücuttaki yazdan kalan ve atılamayan maddeler sonbaharın değişen havası ile kokar ve organlara dağılır bu meydana gelen kötü maddeler ateşli hastalıklara da neden olabilir.

Böyle durumlarda hemen vücudun temizlenmesi lazımdır. Bu durumda müshillerle vücudu temizlemek en iyisidir.

Müshiller bahsinde anlatılan müshillerden kendi bünyenize İdeal müshili seçerek vücudunuzun kötü atıklardan temizlenmelidir.

Sonbaharda kusmak tavsiye edilmez, kusmak sonbaharda hiç istenmeyen durumdur.

Sonbahar mevsiminde sağlıklı kalmak ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir