Saçın Erken Beyazlamasının Nedenleri?

Saç Erken Yaşta Neden Beyazlar?

Saç dış görünüşümüz ile ilgili ciddi bir ipucu veriyor. Saçların uzun, siyah veya parlak olması etrafınızdakiler tarafından takdir görürken, bakımsız olan saçlar kadar saçlardaki beyazlıklar da yaşamınız ile ilgili ciddi bilgiler vermektedir.

Bir takım saç problemlerinden bazı hastalıklara kadar bir miktar problem saçların çabuk beyazlamasının sebebidir.

Saça Renk Veren Maddenin Adı Nedir?

Saça renk veren madde “melanin” dir. Yaşlanma süreci bütün vücutta gerilemeye yol açtığı gibi, saç foliküllerinde melanin üretiminde de azalmaya sebebiyet verecektir. Bu yaşanan doğal süreçte, saçların beyazlaması ile neticelenir.

Saçın beyazlamasının normal bir şekilde saç beyazlaması ile alakalı olduğu herkesce bilinen bir durumdur ama bu sorunun bulunduğumuz dönemdeki çok sayıdaki gençte de yaygınlık göstermesi akla diğer etkenleri de getirmektedir.

Hep beraber saçımızın erken beyazlamasına sebep olan etkenleri inceleyelim;

1- Stres Saç Beyazlatır mı?

Günümüz hayat biçimi birlikteliğinde çok aşırı sıkıntı ve gerginlik getirmektedir. Uzun müddet maruz kalınan bu etken, saç beyazlaması ile neticeleniyor.


-------- Sponsorlu --------

2- Genetik Faktörlerden Dolayı Saç Beyazlaması

Çok fazla özelliğimizi anne ile babadan almaktayız. Genler ile kontrol edilen durum, şayet anne yada babanızda varsa ve sizlere de geçmişse saç beyazlamasından kaçmanız çok zahmetlidir.

3- Saç Beyazlamasında Diyet

B12 vitamininin ektik alındığı hayat tarzında saçların erkenden beyazlaması kaçınılmazdır. Böyle bir problemle mücadelede ton balığı, sardalye, somon, sığır eti, yumurta, kuzu, peynir ve süt şeklindeki besin tüketimini çoğaltmanız gerekmektedir.

4- Sigara veya İçki Saç Beyazlatır mı?

İçki ve sigara gibi kötü alışkanlıklar saç beyazlamasına sebep olmaktadır. Bunları tüketenler tüketmeyenlere göre daha erken saç beyazlaması yaşayabilirler.

Bunun haricinde çay, kahve, baharat ve kızarmış gıdaların fazla tüketilmesi de bu problemin sebepleri arasında yer almaktadır. Bu gıdaların tüketilmesini sınırlamanızı tavsiye ederiz.

5- Saçın Aniden Beyazlaması

Anne, baba veya sevdiğiniz biri veya nesnenin kaybı sizde duygusal şoka sebep olarak kalıcı veya geçici saç beyazlamalarına yol açabilir.

Saçın Erken Yaşta Beyazlamasının sebepleri ile ilgili görüş ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

2 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir