Göbek ve Alt Karın Yağlanmasını Engelleyen Pratik Öneri

Fazla yağlar vücudumuzda ilk olarak karın bölgemizde depolanır. Eğer uzun yıllar egzersiz ve diyet yapmanıza rağmen bu yağlardan kurtulamıyorsanız mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz. Uzmanın önereceği tedavilerin yanı sıra, size önereceğimiz egzersizler de mevcut yağlanmalarınızın çözümünde sizlere yardımcı olacaktır.

Yağlardan Kurtulamama Sebebimiz Nedir?

Metabolizma hızı yaşlılıkla birlikte azalır ve yediklerimizin sindirimi zorlaşır. Bu bilinen ilk sebeptir. İkinci olarak ise spor sırasında yaptığınız egzersizlere dikkat etmeniz ve bu egzersizleri doğru yapabildiğinizden emin olmalısınız. Örneğin, düzenli koşu yapıyorsanız kalp sağlığınız için bu iyiye işarettir fakat karın ve bel bölgenizdeki yağlanma için herhangi bir etkisi olmaz. Ağırlık çalışarak vücudunuzun yağ yakıp protein depolamasını sağlarsınız.

İşlenmiş gıda tüketiminiz fazlaysa dikkat etmeniz gereken, beslenme düzeninizi planlayıp işlenmiş gıdaların temel besin kaynağımız haline gelmesini engellemek.

Uyguladığınız tüm egzersizler vücudunuzu zorladıkça daha çok yağ yakmaya başlarsınız fakat egzersiz yaparken bir eğitmen gözetiminde olmanızda yarar var. Aksi takdirde kendinize zarar verebilirsiniz!

Aşırı strese mi maruz kalıyorsunuz? İşlerinizi yetiştirme, aile sorumlulukları ve diğer günlük koşuşturmalar sizi zorluyor mu? Stres seviyenizi minimuma indirmek için kendinize vakit ayırın ve bir hobi edinin.

Uyku düzeniniz de oldukça önemli. Günde 6 saatten az uyuyorsanız, vücudunuz yağ yakmak için yeterli enerjiyi depolayamaz. Uyku sürenizi arttırarak kilolarınızdan kurtulun.


-------- Sponsorlu --------

Hangi Egzersizleri Yapıyorsunuz?

Yere oturup dizlerinizi bükün. Ayaklarınızın yerde olmasına özen gösterin. Yere sırt üstü uzanıp dirseklerinizden destek alın ve karın kaslarınızı kullanarak ayaklarınızı yukarı doğru kaldırın. Ayağınızın tam doksan derece olacak şekilde yukarı hareketinden emin olun ve bu hareketi 10 kere yapın. 2 dakika soluklanıp tekrarlayın.

Yere uzanıp aynı pozisyonu alın. Bu kez dizlerinizi bükün ve elleriniz bacaklarınızda olsun. Karın kaslarınızı kasın ve bacaklarınızla ellerinizden kurtulmak istercesine bastırın ve bu pozisyonda 3 saniye kalın. 15 defa tekrarlayın. 2 dakika dinlenin ve tekrarlayın.

Tekrar aynı pozisyona gelip bu sefer dizlerimizi göğsümüze çekiyoruz ve sağ ayağımızı ellerimiz ile yakalıyoruz. Ardından sol ayağımızı yukarı kaldırıyor ve başımızı yerden hafifçe kaldırıyoruz. Karnınızda bir yanma hissetmeniz normal. Bu pozisyonu 3 saniye koruyun ve serbest bırakın. 15 defa tekrarla iki kez uygulayıp bacak değiştirin.

Bu defa şınav pozisyonunu alarak ağırlığımızı dirseklerimize veriyoruz. Bacaklarımızı kalça genişliğinde açarak dirseklerimize doğru adım atmaya başlıyoruz. Bu sırada kalçamızı da hafifçe kaldırıp bir tepe oluşturuyoruz ve yavaşça ilk pozisyona dönüyoruz. Bu hareketi 20 defa tekrarlıyoruz.

Tekrar şınav pozisyonunu alıp bu sefer ağırlığımızı ellerimize veriyoruz. Ayaklarımız bitişik, dizlerimiz bükük, sağa doğru vücudumuzu itiyoruz ve ardından başlangıç pozisyonuna dönüyoruz. 15 defa tekrarladıktan sonra bacak değiştirin ve tekrarlayın.

Egzersizlerimizi beğendiniz mi? Siz de kendi uyguladığınız yöntemleri bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir